خبرگزاری ایمنا: گردش مالی زمستانه کتاب 17 میلیارد تومان بود

معاون کتاب و فرهنگ در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران گفت: گردش مالی طرح زمستانه کتاب 17 میلیارد تومان بود.

1399/12/17
|
13:20

به گزارش ایمنا، برنامه رادیویی تقاطع فرهنگ با موضوع پانزدهمین دوره فروش فصلی طرح‌های کتاب، در قالب زمستانه کتاب، و حضور آزاده نظربلند معاون کتاب و فرهنگ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، از آنتن رادیو گفتگو پخش شد.

نظربلند در این‌برنامه گفت: نخستین دوره این طرح در پاییز 94 آغاز و کتاب فروشی به وسعت ایران نام گرفت. هدف اولیه این طرح ناظر بر افزایش سرانه مطالعه و کتابخوانی عنوان بود و گردش مالی کتاب فروشی‌ها و افزایش این گردش مالی در ایام خاصی از سال هدف دیگر این طرح بود.

وی افزود: در شهریور ماه قرار بود به طور قطع نمایشگاه مجازی برپا شود و این ماموریت به خانه کتاب و ادبیات ایران داده شد. ما قصد داشتیم نمایشگاه مجازی موجب تضعیف کتاب فروشی‌ها نشود و خوشبختانه در کمتر از 4 ماه توانستیم نمایشگاه مجازی کتاب تهران را برپا کنیم. از اول تا دهم اسفند ماه این نمایشگاه برپا شد.

معاون کتاب و فرهنگ در موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در ادامه، با اعلام اینکه این فروش بالغ بر 60 میلیارد تومان بود، افزود: این فروش برای اولین دوره نمایشگاه خوب بود. طرح‌های فصلی مخاطبان خاص خود را دارند و عده‌ای علاقه دارند کتب را در محیط کتابفروشی تورق کنند. امروز شرایطی خاص در کشور است و همانطور که می‌دانید یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چرخه نشر را باید حمایت کنیم؛ لذا طرح زمستانه کتاب را با هدف حمایت از کتابفروشی ها شروع کردیم.

نظربلند از اعتبار بسیار مناسب برای این طرح خبر داد و گفت: در حال حاضر بالغ بر 17 میلیارد تومان، گردش مالی این طرح است و مبلغ فروش 170 میلیارد ریال بود که عدد خوبی است. در طرح‌های پیشین حدود 850 کتابفروشیِ فعال داشتیم و ثبت نام 936 کتابفروشی هم در طرح زمستانه امسال تایید شد.

این طرح موجب به کتابفروشی کشاندن مخاطبان می‌شود. کتابفروشی ها امید دارند خریدشان در یک بازه زمانی بیشتر شود. همچنین باید بگویم کرونا باعث شده مردم به سمت سرگرمی‌های مختلف از جمله فیلم و کتاب کشیده شوند. آمارهایی داریم که از افزایش خرید کتاب خبر می‌دهد که شامل طرح‌های فصلی و نمایشگاه کتاب است.

طرح زمستانه کتاب 99 از نهم تا شانزدهم اسفند در کتابفروشی‌های کشور اجرا شد و کتاب‌های عمومی، کودک و نوجوان و کتاب دانشگاهی با یارانه 25 درصدی به فروش رفتند.

دسترسی سریع