پایگاه خبری-تحلیلی الوقت؛ توافق راهبردی ایران و روسیه تا 2021 به پایان می رسد

توافق نامه راهبردی ایران و روسیه تا 2021 به پایان می رسد.

1400/07/24
|
11:18

به گزارش الوقت، کاظم جلالی با بیان اینکه ایران با فدراسیون روسیه یک توافق نامه‌ای داریم که در سال 2001 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، گفت: این توافق نامه 20 ساله بود که سال 2021 به اتمام می رسد اما در خود توافق نامه مکانیزم تمدید دیده شده است.

وی درباره شیوه تمدید توافق با روسیه اظهار کرد: اگر یکی از کشورهای ایران یا روسیه یک سال قبل از توافق نامه نقطه نظری نداشت، خود به خود برای دوره های پنج ساله تمدید می شود. بر اساس مکانیزم تعیین شده در توافق نامه، این توافق به صورت خودکار تا سال 2026 تمدید شده است.

سفیر ایران در روسیه با تأکید بر ضرورت روزآمد کردن توافق راهبردی میان ایران و روسیه بیان کرد: بر این اساس یک پیش نویس اولیه ای تهیه شد و با طرف روس توافق شد که این پیش نویس توسط جمهوری اسلامی ایران تهیه شود، سپس در اختیار روسیه قرار گیرد و پس از اعلام نظرات و مذاکرات، توافق مربوطه در سطح دولت نهایی شود و در پارلمان های ایران و روسیه به تصویب برسد.

وی در ادامه با اشاره به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای درباره اهمیت این عضویت عنوان کرد: در موضوع برجام و هسته‌ای، تلاش آمریکایی ها و برخی از کشورهای غربی این بود که بگویند جمهوری اسلامی ایران در کنج انزوا قرار گرفته است. طبیعتاً عضویت ایران در سازمان مؤثری مانند شانگهای نشان داد اساساً ایران اسلامی انزوا پذیر نیست.

جلالی افزود: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای در حوزه های سیاسی و امنیتی نیز اهمیت دارد. همچنین در حوزه اقتصاد، عضویت کشورمان در این سازمان می تواند کمک کننده و مؤثر باشد زیرا کشورهای عضو این سازمان از نظر اقتصادی، سهم مناسبی از تولید ناخالص جهانی را در اختیار دارند. جمهوری اسلامی ایران نیز از ابعاد مختلف به ویژه در حوزه انرژی جایگاه ویژه‌ای دارد.

سفیر ایران در روسیه به موقعیت ژئوپلتیک جمهوری اسلامی ایران اشاره و اظهار کرد: ایران در منطقه‌ای قرار دارد که بسیاری از کریدورها و رفت و آمدها به عنوان مثال شمال به جنوب و شرق به غرب می توانند مورد توجه قرار گیرند.

وی با یادآوری این موضوع که جمهوری اسلامی ایران توافق نامه تعرفه ترجیحی را با اتحادیه اوراسیا امضا کرده است، گفت: به زودی ایران توافق نامه تجارت آزاد را با اتحادیه اوراسیا امضا خواهد کرد، عضویت ایران در سازمان شانگهای، سبب گره خوردن این سازمان با اتحادیه اوراسیا می شود.

روابط راهبردی و رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران و روسیه، به گفته مقامات و کارشناسان عالی دو کشور، روابطی نوین و ناگسستنی است و مناسبات دو همسایه، هیچ گاه در سطح و کیفیت شرایط کنونی نبوده هرچند تقویت بیش از پیش همکاری های تجاری طرفین، امری ضروری و نیازمند اراده متقابل است. سفرهای متقابل پرتعداد مقامات دو کشور به پایتخت های یگدیگر خود نشان از عمق روابط راهبری و رو به جلو دارد.

به گفته مقامات و کارشناسان دو کشور ، هیچ مانعی در مسیر تحکیم و گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور مانعی وجود ندارد و با توجه به سرعت فرایندهای منطقه ای و بین المللی، گفت و گو های مستمر میان ایران و روسیه هر روز بیشتر می شود.

مناسبات ایران و روسیه ، روابط راهبردی ، باثبات و حتی فراتر از روابط دو همسایه است و به گفته کارشناسان، هیچ عامل ثالثی از جمله تغییر و تحولات در عرصه بین الملل و منطقه ای، تاثیری بر این روابط راهبردی و رو به رشد ندارد.

دسترسی سریع