خبرگزاری برنا؛ استفاده از ظرفیت اف‌ای‌تی‌اف برای تحقق اهداف «اكو»

معاون سابق دبیركل اكو در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، عضویت در سازمان های تبادلگرِ تسهیلات بانكی مثل اف‌ای‌تی‌اف را قدمی در راستای تحقق اهداف تجاری و اقتصادی سازمان اكو عنوان كرد.

1400/09/15
|
07:34

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری برنا؛ علی اكبر فرازی با اشاره به برگزاری حضوری اجلاس اكو در تركمنستان به عنوان نخستین دورِ این اجلاس در دوران كرونا، به برنامه «رویداد» گفت: دستاورد این اجلاس هم می تواند مثبت باشد؛ البته اگر كارشناسان ارشد و وزرا به خوبی روی مسائل كار كرده و نتایج مثبتی در پی داشته باشد.

وی ابراز امیدواری كرد: اكو در بیانیه نهایی امسالِ خوب ضمن پرداختن به موارد آسیب‌زای گذشته، راهكاری برای آینده پیش رو قرار دهد.

فرازی معتقد است حجم تجارت خارجی از سوی كشورهای عضو اكو، در شأن سازمانی بدین گستردگی نیست؛ چراكه امكانات بالقوه بسیاری می تواند به صورت اجرایی مورد بهره برداری قرار گیرد.

همچنین حذف تعرفه های ترجیحی كه كلید آن در اجلاسیه های قبلیِ اكو زده شد، باید در دستور كار قرار گرفته و ضمن به روز رسانی، تعرفه ها را در مدت مشخصی به صفر برسانند.

وی در تكمیل این بحث گفت: اجلاس سران بیشتر به كلیات می پردازد و این مسئله طبیعی است اما امید می رود كشورها مسئله حذف تعرفه های ترجیحی میان خود را جدی تلقی كنند تا این مهم در نشست سران نیز مورد نظر قرار گیرد.

فرازی باور دارد در صورت پیگیریِ چنین روندهای مثبتی از سوی كشورهای عضو، در سال های آتی امید می رود سازمان اكو از موفق ترین نهادهای بین المللی در راستای همكاری های تجاری و اقتصادی در منطقه ظاهر شود.

وی در عین حال پیشتاز بودن كشورمان به عنوانِ یكی از بنیان گذارانِ اكو را یادآور شد و افزود: ایران در برخی شرایط از امتیازات خود كوتاه آمده است تا بهره آن، نصیب كشورهای دیگر نیز بشود.

در این راستا جمهوری اسلامی از ابتدای تشكیل اكو، نقش همكاری و همیاری برای دیگر كشورها ایفا كرده است و در زمانی كه بحثِ تبادلِ لیست كالاهای مورد نظر برای حذف تعرفه ترجیحی در میان بود، كامل ترین لیست از سوی ایران ارائه شد و سایرین در این راستا همكاری خوبی نكردند.

لذا انتظار می رود در اجلاس امسال نیز پیشنهادی عملی و اجرایی از سوی ایران ارائه شود تا لیست تهیه شده از سوی دیگر كشورها مورد قبول قرار گیرد ولی بدین منظور باید تاریخی تعیین شود تا این مسیر به صفر برسد.

فرازی در خصوص نحوه اجرایی شدنِ این كار نیز به رادیو گفت‌وگو گفت: اگر كشورها اراده سیاسی داشته باشند، اقدامِ فوق به لحاظ اجرایی و اقتصادی با مشكل رو به رو نخواهد شد.

وی در عین حال تاكید كرد موانع مسیر باید در نشست كارشناسی مطرح شده باشد؛ ضمن اینكه امید می رود سران با مشاوره و نفوذ كلامِ خود، موانع را حل و فصل كنند.

در همین رابطه می توان به همگن نبودنِ اقتصاد كشورها، عضویت در سازمان های تبادل‌گرِ تسهیلات بانكی مثل اف ای تی اف و عضویت در سازمان های تجاریِ جهانی اشاره كرد.

خاصه آنكه ایران به تازگی به عضویت سازمان همكاری های شانگهای درآمده كه مكملی برای اقدامات تجاری و اقتصادیِ ایران در اكو خواهد بود.

انتهای پیام/

دسترسی سریع