صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

رعایت نکات ایمنی ساده هنگام زلزله می‌تواند خسارت‌های جانی و مالی ناشی از آن را کاهش دهد. بنابراین باید همواره به این نکات ایمنی توجه ویژه‌ای داشت؛ چرا که زلزله آمدنش را از پیش خبر نمی‌دهد.

توصیه‌های ایمنی، حین وقوع زلزله، برای هنگامی که در خانه هستید:

– اگر هنگام وقوع زلزله در خانه هستید، در نظر داشته باشید از پنجره‌ها و کمدهای بلند که بدون مهار هستند و اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کنند دور شوید.

– اگر محل ایمن وجود ندارد به کنار دیوار رفته و در حالی که نشسته‌اید سر خود را بر روی زانوهایتان خم کرده و ضمن این که با کف دست‌هایتان پشت سر خود را گرفته‌اید با بازوانتان سر خود را محافظت کنید.

– حین وقوع زلزله می‌توانید در کنار کنج دیوارها پناه بگیرید و در حالی که سر خود را با بازوان خود گرفته‌اید، حرکت کنید.

– اگر هنگام وقوع زلزله در رختخواب هستید، همان جا بمانید و بالش را روی سر خود قرار دهید. اما اگر رختخواب زیر اشیائی مانند لوستر قرار دارد، ‌فوراً جابه‌جا شده و به نزدیک‌ترین محل امن پناه ببرید.

– تا اتمام لرزش‌ها در داخل منزل بمانید. بیشترین صدمات هنگام زلزله، زمانی روی می‌دهند که افراد، هنگام ورود یا خروج در معرض خطر سقوط اشیا قرار می‌گیرند.

– در این مواقع باید به یاد داشته باشید که به هیچ وجه از پله‌ها یا آسانسور استفاده نکنید.

– برای پناهگیری، چارچوب درها را انتخاب نکنید؛ چرا که چارچوب درها نمی‌توانند از شما در مقابل اشیای پرتاب شده در فضای خانه یا اشیائی که سقوط می‌کنند، محافظت کنند.

– بعد از وقوع زلزله نیز در قفسه‌ها و کابینت‌های منزل خود را باید ‌با احتیاط باز کنید چون اشیای موجود در آنها ممکن است سقوط کنند. دقت داشته باشید در صورتی که به هر دلیلی از منزل خارج می‌شوید، شیر اصلی گاز و آب را ببندید.

نکاتی برای زمانی که حین وقوع زلزله بیرون از منزل هستید:

– هر جایی که هستید، توقف کنید. از دیوارها و ساختمان‌ها فاصله بگیرید. از ‌ورود به داخل ساختمان‌ها و نزدیک شدن به ‌تیرک‌های برق، تلفن و مانند آن خودداری کنید.

– شهروندان در صورتی که بیرون ساختمان هستند باید خود را از اشیایی مانند آجر، سنگ‌نما، شیشه و تزیینات ساختمان که امکان سقوط دارند، محفوظ نگه‌ دارند و دور از بالکن ساختمان‌ها، درختان، دیوارهای شکسته و وسایل در حال سقوط و ویترین شیشه‌ای مغازه‌ها پناه بگیرند.

مرتبط با این خبر

  • با پیشگیری می توان آثار مخرب زلزله تهران را به حداقل رساند

  • شروع موج دوم امدادرسانی به زلزله زدگان کرمانشاه با عنوان "دوباره زندگی" +صوت

  • همت جدی برای کاهش ریسک زلزله در کشور وجود ندارد

  • روزمرگی دولت ها، آفت مقابله با زلزله است

  • قواعد و دستورالعمل های مربوط به مدیریت بحران، نیازمند پژوهش است

  • پژوهش باعث واکسینه شدن در برابر بحران ها می شود

  • ایران؛ آزمایشگاه طبیعی لرزه خیزی/ تمایل پژوهشگران خارجی برای بررسی لرزه های ایران

  • 150 میلیون نفر زلزله غرب کشور را احساس کردند

  • ایران، تنها کشوری است که مانور زلزله در مدارس را به صورت سراسری برگزار می کند +صوت

  • بسیاری از شهرهای ایران مستعد رخداد زلزله هستند