صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

دکتر مریم نیک صولت اظهار داشت: شایسته است که افراد قبل از رسیدن به سن سالمندی اقدامات پیشگیرانه متنوعی را در زندگی خود پیش بینی کنند.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی زنانه شدن سالمندی در کشور، با حضور دکتر مریم نیک صولت (متخصص طب سالمندی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ایران) و دکتر ژاله زندیه (متخصص طب سالمندی و استادیار دانشگاه بهزیستی و توانبخشی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر مریم نیک صولت با اشاره به وجوه چالش و فرصت بودن پدیده سالمندی در کشور، گفت: اگر پدیده سالمندی در کشور به عنوان یک فرصت در نظر گرفته شود، تفکیک جنسیت در این پدیده بی معنی می شود.
وی با اشاره به آمار سالمندی در سال 1395، اظهار داشت: بر اساس آمار موجود حدود 90 درصد از مردان سالمند کشور دارای همسر هستند، در حالی که فقط 45 درصد از زنان سالمند ایرانی دارای همسر هستند.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ایران با بیان این که بسیاری از زنان سالمند ایرانی در تنهایی زندگی می کنند، عنوان کرد: زندگی در تنهایی باعث می شود که بار روانی و افسردگی در فرد سالمند به شدت افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به این که متاسفانه در ایران اماکن مناسب برای حضور سالمندان زن وجود ندارد، تصریح کرد: پدیده سالمندی زنان در ایران زمانی به چالش مبدل می شود که برنامه ریزی و زیرساخت های مناسب و دقیقی در این حوزه وجود نداشته باشد.

دکتر مریم نیک صولت در ادامه اضافه کرد: سالمندان زن فرصت مناسبی برای حضور در کنار همسالان خود را در اختیار ندارند.

وی با اشاره به این که موضوع سربار جامعه بودن باید کاهش پیدا کند، اظهار داشت: اگر یک فرد از دوران جوانی از طریق آموزش های متعدد خودش را برای دوران سالمندی آماده کند، می تواند در زمان سالمندی با اهتمام به برنامه ها و مراقبت های مختلف زندگی خود را به خوبی ادامه دهد.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ایران افزود: برای ساماندهی پدیده سالمندی در کشور گروه های جوان و میان سال جامعه باید مورد هدف آموزش و فرهنگسازی قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: شایسته است که افراد قبل از رسیدن به سن سالمندی اقدامات پیشگیرانه متنوعی را در زندگی خود پیش بینی کنند.

دکتر مریم نیک صولت با اشاره به این که بیشتر سالمندان زن ایران با مشکلات حرکتی و درد مفاصل درگیر هستند، تصریح کرد: بسیاری از سالمندان از سن 64 سالگی با مشکلات حرکتی دست و پنجه نرم می کنند.

وی با اشاره به این که اغلب سالمندان ایرانی احساس تنهایی می کنند، اظهار داشت: اکثر سالمندان ایرانی به جای فکر کردن به زندگی خوشان همیشه و در تمامی لحظات به فکر دغدغه های فرزندانشان هستند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر ژاله زندیه با اشاره به این که در حالت کلی امید به زندگی در خانم ها همیشه بیشتر از آقایان است، گفت: طول عمر سالمندان خانم در اغلب مواقع بیشتر از سالمندان مرد است. بر همین اساس جمعیت سالمندی همیشه در قشر زنان بیشتر نمود دارد.

وی افزود: سالمندان زن همیشه در مقایسه با سالمندان مرد اختلالات عملکردی بیشتری را تجربه می کنند.

استادیار دانشگاه بهزیستی و توانبخشی با اشاره به این که اختلالات شناختی و ذهنی در خانم ها بیشتر از مردان است، تصریح کرد: در حالت کلی میزان مرگ و میر در جمعیت مردها به دلایل شرایط زندگی بسیار بیشتر از زنان است، از طرفی دیگر مردها در سنین جوانی و میان سالی نیز مرگ و میر بیشتری نسبت به خانم ها دارند.

وی با اشاره به معضلات اقتصادی سالمندان در ایران، تصریح کرد: یک زن سالمند تنها نسبت به یک مرد سالمند تنها فشارهای اقتصادی بیشتری را متحمل می شود.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اجتماعی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 13:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • دخل و خرج بیمه ها در ایران هماهنگ نیست

  • بیمه های سلامت و تامین اجتماعی کسری اعتبار دارند

  • بررسی بیمه سلامت و چالش های آن در گفت و گوی اجتماعی

  • نگاهی به بحران کمبود پزشک و راهبردهای بدون رقت در گفتگوی اجتماعی

  • مراکز درمانی آموزشی خدمات رایگان ارائه دهند

  • درآمد یک پزشک باید با درآمد متوسط مردم مقایسه شود

  • درآمد پزشکان در مناطق محروم کمتر از مراکز استان است

  • گفت وگوی اجتماعی از پرونده الکترونیک سلامت می گوید

  • توزیع پزشک در ایران عادلانه نیست

  • بسیاری از پزشکان ارتباط خوبی با بیمار برقرار نمی کنند