صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

آرش انیسیان اظهار داشت: ما باید ذیل اجرای نظام سلامت الکترونیک بتوانیم وضعیت سلامت جامعه را به صورت آنلاین رصد کنیم و بودجه صرف شده برای خدمات سلامت را برآورد کنیم و هر بودجه را به درستی تخصیص دهیم.

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی الکترونیکی شدن فرآیند درمان، با حضور دکتر آرش انیسیان (رئیس بیمارستان ابن سینا) و ارتباط تلفنی با دکتر محمد خلخالی (متخصص داخلی و فلوشیپ گوارش سازمان تامین اجتماعی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه آرش انیسیان با اشاره به این که الکترونیک شدن نظام سلامت موضوعی جدیدی برای دنیا نیست، گفت: بسیاری از کشورهای دنیا از 20 سال قبل فرآیندهای الکترونیکی شدن سیستم سلامت خود را شروع کرده اند و تا امروز به خوبی پیش می برند.

وی افزود: در کشورهای ژاپن و کره جنوبی و سنگاپور می توان نمونه های بسیار خوب و موفقی را در حوزه نسخه های الکترونیک مشاهده کرد.

رئیس بیمارستان ابن سینا با اشاره به این که نسخه های الکترونیک کارا و کارآمد هستند، عنوان کرد: ما در موضوع اجرای نسخه های الکترونیک با چالش های بسیار جدی مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: طرح نسخه های الکترونیک اگر به درستی اجرا شود می تواند کاهش قیمت تمام شده خدمات درمانی را به همراه داشته باشد.

آرش انیسیان ادامه داد: به دلیل وجود ضعف در زیرساختهای تکنولوژی و مدیریتی و فرهنگی طرح نسخه های الکترونیک به درستی اجرا نمی شود.

وی با اشاره به این که دولت خودش را مجری و ناظر و سیاست گذار طرح نسخه های الکترونیک می داند، عنوان کرد: این که یک نهاد در عین حال مجری و ناظر و سیاست گذار یک طرح باشد، چالش های متعددی ایجاد می شود.

رئیس بیمارستان ابن سینا افزود: بخش خصوصی همیشه طرح ها و عملکردهای موفق خود را در موضوع دولت الکترونیک نشان داده است.

وی با اشاره به این که هر شهروند ایرانی باید یک پرونده سلامت الکترونیک داشته باشد، اظهار داشت: افراد مختلف با در دست داشتن پرونده الکترونیکی سلامت می توانند به آسانی از خدمات درمانی یا پیشگیری یا توان بخشی استفاده کنند و با حداقل هزینه و حداکثر نظارت توسط سازمان های نظارتی از خدمات مختلف بهره مند شوند.

آرش انیسیان با اشاره به این که وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در موضوع راه اندازی سلامت الکترونیک گام های خوبی را برداشته است، عنوان کرد: خوشبختانه وزارت بهداشت در چند شهر کشور توانسته تا اجرای طرح های آزمایش نسخه های الکترونیک بیمه سلامت اشکالات کار را بگیرد و این کار را در مسیر بهسازی قرار دهد.

وی افزود: در حال حاضر سازمان نظام پزشکی کشور حدود 32 هزار امضای الکترونیک را برای پزشکان کشور تعریف کرده است.

رئیس بیمارستان ابن سینا تاکید داشت: ما باید ذیل اجرای نظام سلامت الکترونیک بتوانیم وضعیت سلامت جامعه را به صورت آنلاین رصد کنیم و بودجه صرف شده برای خدمات سلامت را برآورد کنیم و هر بودجه را به درستی تخصیص دهیم.

وی اضافه کرد: واقعی نبودن تعرفه های درمانی در ایران مهم ترین چالش نظام سلامت است.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی محمد خلخالی در ارتباط تلفنی با شبکه رادیویی گفت و گو با اشاره به شیوه های تعیین تعرفه در نظام سلامت ایران، گفت: اگر تعرفه های حوزه سلامت هر سال به روش امری تعیین و صادر شوند، اتفاق مطلوبی در نظام سلامت کشور نمی افتد.

وی افزود: نظام سلامت کشور علاوه بر اجرای صحیح موضوع پزشک خانواده، باید نسخه های الکترونیک را با همکاری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و سازمان های بیمه گر به مرحله اجرا برساند.

این متخصص داخلی اضافه کرد: سیستم تعرفه گذاری نظام سلامت در ایران باید روش های منطقی و درستی داشته باشد.

وی با اشاره به این که کاغذ باید از سیستم درمانی کشور حذف شود، عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر یک مرکز درمانی بخش عمده ای از بودجه خود را صرف خرید کاغذ می کند.

خلخالی با اشاره به سیستم بیمارستان میلاد، توضیح داد: با این که ما سال ها پیگیر الکترونیکی شدن فرآیندهای درمانی بیمارستان میلاد بودیم، این بیمارستان هنوز به طور کامل الکترونیکی نشده است و در حال حاضر فقط سیستم نوبت دهی میلاد به طور الکترونیکی انجام می شود.

مرتبط با این خبر

  • 20 داروی پرفروش را با کمک شرکت های دانش بنیان تولید کردیم

  • اختلاف قیمت دارو؛ انگیزه اصلی متقلبان برای صادرات دارو

  • در مصرف دارو و دیگر خدمات پزشکی با اختلالات فرهنگی مواجه هستیم

  • تولید سه نانو دارو در مرکز تحقیقات نانو فناوری مشهد

  • وزارت بهداشت فقط متولی نظارت بر استاندارد دارو است

  • داروی تری پاراتاید ، از پوشش بیمه خارج شده است +صوت

  • فروش و تبلیغ دارو به صورت آنلاین خلاف قانون است

  • کشف 7میلیارد تومان داروی کمیاب توسط نیروهای امنیتی

  • هتلینگ بیمارستان ها در وضعیت مناسبی نیستند

  • دخالت افراد فاقد صلاحیت مشکل اساسی داروخانه ها است