گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

پژوهشگر آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر: برخی جریانات برای عدم تحقق شبکه ملی اطلاعات معامله کرده اند

شکوهیان‌راد در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بعضی جریانات بر سر اینکه حاکمیت سایبرنتیک در کشور به نفع جمهوری اسلامی ایجاد نشود با بیرون از کشور معامله کرده‌اند.

1400/01/26
|
12:22
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مهندس محمد علی شکوهیان‌راد باحضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی» به چرایی عدم تحقق شبکه ملی اطلاعات پرداخت و اظهار کرد: عدم شناخت دانش سایبرنتیک از دیگر عوامل اجرایی نشدن شبکه ملی اطلاعات است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر در کشور با سه نوع شبکه ملی اطلاعات مواجه هستیم افزود: نوع اول شبکه ملی مطلوب است که قوانین بالادستی(همان سند الزامات شش گانه شبکه ملی اطلاعات) برای آن وجود دارد و البته شبکه ملی که در اسناد آمده با شبکه ملی اطلاعات مطلوب اختلاف جدی دارد و به لحاظ فنی نمی‌تواند آن را محقق کند.

شکوهیان‌راد ادامه داد: نوع دوم شبکه ملی اطلاعات شبکه هراسناکی است که جریانهای ذی نفوذ ایجاد آن را به معنای قطع دسترسی مردم به اینترنت جهانی می‌داند.

مدرس دانشگاه تهران اظهار کرد: نوع سوم شبکه ملی اطلاعات نیز درواقع همین چیزی است که از سال 92 تا کنون اجرا شده است و در واقع تنها افزایش پهنای باند بوده است نه شبکه ملی اطلاعات.

شکوهیان راد با تاکید بر اینکه کارد شبکه ملی اطلاعات تامین امنیت ملی و حفظ حریم خصوصی برای مردم کشور است اظهار کرد: امروزه حوزه فضای سایبر مهم ترین حوزه در هر کشور می‌باشد.

وی افزود: امروزه شاخص شناخت کشورهای جهان اول و سوم بومی کردن دانش سایبر است و کشورهایی مانند چین که توانسته‌اند دانش سایبرنتیک خود را بومی کنند در زمره کشورهای جهان اول قرار میگیرند و کشورهایی که به این مهم دست نیافته‌اند در جمع کشورهای جهان سوم قرار میگیرند.

پژوهشگر آزمایشگاه پژوهشی فضای سایبر با تاکید بر اینکه برای تبدیل شدن به یک قدرت مطرح سایبری و اقتصادی نباید راه وابستگی را پیش گرفت بلکه باید زیرساخت فضای سایبر و شبکه ملی اطلاعات را ایجاد کرد تا استقلال سایبری کشور رقم بخورد.

شکوهیان راد با بیان اینکه دانش سایبرنتیک به طور مستقیم در حوزه علوم سیاسی است و به طور مشخص و دقیق مسئله طرح ریزی حاکمیت را دنبال می‌کند، خاطر نشان کرد: دانش سایبرنتیک دانش کنترل پدیده‌های هوشمند از جمله انسان و جامعه انسانی از طریق کنترل جریان اطلاعات است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح برخی اشکالات فنی در سند و طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات که سال گذشته تصویب شده است پرداخت و اظهار کرد: برخی از بخشهای این سند دچار مشکلات فنی است که حتی نمیتوان آن را شبیه‌سازی کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی