گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك كارشناس مذهبی پاسخ داد: منتظر واقعی امام زمان (عج) کیست؟

نوری همدانی گفت: برای اینکه از منتظران واقعی حضرت باشیم باید سبک زندگی خود را مبتنی بر سیره و سبک امامان و امام زمان (عج) قرار دهیم.

1398/08/17
|
09:09
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" با موضوع سبک زندگی مهدوی و با حضور دکتر محمد ابراهیم نوری همدانی استاد دانشگاه و کارشناس مذهبی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

نوری همدانی در این ویژه برنامه اظهار کرد: هدف از خلقت جن و انس در قرآن کریم، عبادت و بندگی خداوند معرفی شده است که امام باقر (ع) در این رابطه می فرمایند: منظور از عبادت معرفت و آگاهی است.

وی افزود: این آیه شریفه، در برگیرنده هدف کلان در جهان است کما اینکه سبک زندگی مهدوی نیز یک هدف کلان می باشد از این رو عده ای در دنیا الگوهای خاصی را مطرح و هدف سازی کرده و سبک های زندگی مختلفی را به جوامع انسانی القا می کنند.

این کارشناس مذهبی بیان داشت: تبدیل هدف زندگی به تفکر مهدوی بر دو پایه عقیده محوری و تکلیف محوری استوار است بدین معنا که اندیشه درستی درباره مهدویت داشته باشیم و در پی آن وظایف و تکالیفمان را شناسایی کنیم اما قبل از هر چیزی باید مکتب امام زمان (عج) را به درستی بشناسیم.

نوری همدانی متذکر شد: وقتی از سبک زندگی مهدوی سخن می گوییم دو مقوله انتظار و فرج به ذهن متبادر می شود، انتظار یک مقوله دو سویه و شامل منتظَر و منتظِر است. ما برای انتظار منتظَر باید با سبک و سیره زندگی امام زمان (عج) هماهنگ باشیم و زندگی خود را با سیره زندگی حضرت مطابقت دهیم.

این استاد دانشگاه ادامه داد: خداوند در قرآن کریم پیامبر گرامی اسلام (ص) را اسوه حسنه معرفی کرده و از طرف دیگر همه ائمه اطهار (ع) نور واحدند. از این مطلب نتیجه می گیریم که برای زندگی به سبک مهدوی باید به فرمایشات و سیره ائمه معصومین (ع) مراجعه و به آن ها عمل کنیم.

وی همچنین مطرح کرد: ما باید به درستی و بدون هیچ غرض و گرایش خاصی و فقط در راه خدا آمِر به معروف و ناهی از منکر باشیم. امیرالمومنین (ع) در این رابطه می فرمایند: "خداوند لعنت کند کسی را که امر به معروف می کند اما خودش آن معروف را ترک کند."

این کارشناس مذهبی افزود: پژوهشگران و آگاهان به اندیشه اسلامی باید تحولاتی را در خود ایجاد کنند تا تاثیر مثبتی بر سبک زندگی بگذارند.

نوری همدانی در پایان ابراز داشت: برای اینکه از منتظران واقعی حضرت باشیم راهی جز این نداریم که سبک زندگی خود را مبتنی بر سیره و سبک امامان و امام زمان (عج) قرار دهیم و این مهم تنها با شناخت و معرفت نسبت به آنها محقق خواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی