گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

پژوهشگر حوزه بین الملل: دولت دوم پهلوی از علاقه مندان به جدایی بحرین از کشور بود

سرلک با بیان اینکه دولت ایران در زمان پهلوی دوم خیلی علاقه مند بود که هرچه زودتر بحرین از کشور جدا شود، گفت: این جدایی در حالی اتفاق افتاد که 80 درصد مردم بحرین شیعه و تعلق خاطر زیادی به کشور ایران داشتند.

1401/02/24
|
11:35
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی جدایی بحرین از ایران؛ از سناریوی انگلیسی تا وطن فروشی پهلوی و با حضور دکتر بهمن سرلک، پژوهشگر حوزه بین الملل به روی آنتن رفت.

بهمن سرلک از تغییر چهره استعمار گفت و بیان کرد: امروزه نگاه های پسااستعماری حاکم است و قدرت های نخست جهان بیشتر به دنبال این هستند که فرهنگ دولت و ملت ها را متزلزل کنند تا اینکه بیشتر به سراغ مواد خام یا مواد معدنی کشورهای دیگر بروند.

وی با اشاره به وادادگی دولتمردان سیاسی در ایران در زمان قاجار اظهار کرد: شاهزاده ها برای اینکه با دنیای جدید و مدرن آشنا شوند به کشورهای اروپایی و غربی می رفتند و سپس با انگاره های جدیدی وارد کشور می شدند. خود محمدرضا پهلوی نیز محصول چنین شرایطی بود زیرا در غرب تحصیل کرد و در زمان کودتای شهریور 1320 جایگاه قدرت خود را مستحکم می کند.

این پژوهشگر حوزه بین الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با تصریح بر این موضوع که ایران و خلیج فارس به دلیل جایگاهی که دارد، همواره در طول تاریخ مورد توجه قدرت های بزرگ بوده است، بیان کرد: در حدود 180 تا 200 سال ایران با انگلیسی ها مجادله و بحث داشت. بر خلاف دولت صفویه که کاملا بر این منطقه تسلط داشتیم، در دولت قاجار به دلیل ضعف در دولت مرکزی، انگلیسی ها بر خلیج فارس و ایران تسلط پیدا می کنند.

وی از تحت الحمایت بودن شیخ نشین های خلیج فارس توسط انگلیس گفت و عنوان کرد: انگلیس همین موضوع را بهانه ای قرار می دهد تا مالکیت ایران بر بحرین را انکار کند.
سرلک درباره موقعیت بحرین در دوران پهلوی اظهار کرد: مردم بحرین بخشی از مردم ایران بودند و نسبت به باقی هموطنان خود تعلق خاطر داشتند و این موضوع با توجه به شیعه بودن 70 تا 80 درصد مردم بحرین کاملا قابل لمس بوده است. ایران هیچ گاه اعلام نکرد استقلال بحرین را به رسمیت می شناسد، بلکه به دلیل ضعف قدرت مرکزی این اتفاق افتاد.

این کارشناس مسائل بین الملل با تصریح بر اینکه مردم بحرین همواره خود را جزوی از ملت ایران می دانستند، گفت: پس از جنگ جهانی دوم، انگلستان به دلیل خرابی های این جنگ دچار ضعف اقتصادی می شود و در نتیجه توان اداره کردن خلیج فارس را ندارد. دولت ایران در زمان پهلوی دوم خیلی علاقه مند بود که این مسئله زودتر حل شود و بحرین از کشور جدا شود.

سرلک با تصریح بر این موضوع که موضوع بحرین بیشتر ناشی از شرایط بین المللی بود عنوان کرد: حاکمان ایران خودشان را درگیر موضوع بحرین نمی کردند و از نظام بین الملل تبعیت می کردند. گروه های سیاسی در آن زمان وجود نداشتند که تظاهراتی در این باره برگزار کنند.

وی بیان کرد: محمدرضا پهلوی به دلیل سرسپردگی به غرب می دانست خواه یا ناخواه باید به توافق برای جدایی بحرین تن دهد و راهی جز این برای خود تعریف نمی کرد. بعد از جدایی بحرین از ایران، انگلستان قراردادی با بحرین امضا می کند که در موارد خاص به بحرین کمک کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی