گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

فشارهای امریکا از هیچ منطق حقوقی پیروی نمی کند

یک کارشناس مسائل بین الملل، تاکید کرد: فشارهای آمریکا علیه ایران به لحاظ حقوق بین المللی از هیچ منطق حقوقی برخوردار نیست ،بلکه یک رفتار سیاسی علیه ایران است.

1399/04/17
|
16:15

محمدقادری، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو که با موضوع «بررسی و تحلیل راهبردهای جدید آمریکا برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران» به صورت زنده از آنتن این رادیو پخش می شد، با بیان اینکه رفتارها و فشارهای آمریکا علیه ایران از لحاظ حقوق و تعهدات بین المللی با هیچ منطق حقوقی سازگار نیست و در واقع یک رفتار سیاسی علیه ایران است، افزود: اگر کشورهای جهان دارای یک قوه عاقله باشند اجازه نخواهند داد که رفتارهای یکجانبه آمریکا در عرصه بین المللی نهادینه شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در ارتباط با موضوع قطعنامه 2231 و برجام ،آمریکا تلاش دارد کشورهایی همچون چین و روسیه را بر سر یک دوراهی قرار دهد و از تمام ابزارهای خود برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران استفاده کند ، خاطرنشان کرد:کشورهای اروپایی نیز گرچه به ظاهر مدعی هستند که می‌خواهند برجام حفظ شود،ولی در عرصه عمل پیگیر فرامین آمریکا هستند و در میدان این کشور بازی می کنند .

قاری با بیان اینکه آمریکایی‌ها در شورای امنیت نتوانستند در ارتباط با تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنند و در شورای حکام نیز به اجماع مورد نظرشان در مورد فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران دست پیدا نکردند ،گفت:این به ان معنا نیست که آمریکایی‌ها در پیشبرد خواسته خود موفق نمی شوند بلکه ما باید به این موضوع توجه داشته باشیم که آنها از تمام ابزارهای خود در این زمینه استفاده خواهند کرد .

وی با بیان اینکه یکی از حربه‌های آمریکا برای فشار به جامعه جهانی و پیشبرد اهداف خود استفاده ابزاری از دلار است، اظهار کرد : آمریکا کشورهایی را که در راستای خواسته‌های او حرکت نکنند مجازات می‌کند و از ابزار تحریم استفاده می‌کند چنان که مشاهده می کنیم دولت واشنگتن بارها از این ابزار برای وارد کردن فشار سیاسی به کشورهایی که قصد تعامل با ایران را دارند، استفاده کرده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه در جلسه اخیر شورای امنیت ،اروپایی‌ها به این نتیجه رسیدند که نباید تمام تخم مرغ های خود را در سبد ترامپ نگذارند چرا که مشخص نیست که در انتخابات 2020 حتماً ترامپ رای می‌آورد و ممکن است دولت دیگری مسئولیت امور در این کشور را برعهده بگیرد، افزود : در همین چارچوب آنها تلاش کردند که مواضع دو پهلو اتخاذ کنند تا اگر بعد از انتخابات 2020 ترامپی وجود نداشته باشد آنها همچنان شانس خود را حفظ کرده باشند.

قادری با بیان اینکه ایران به اروپایی ها اعلام کرده است که اگر تحریم های تسلیحاتی ایران تمدید شود دیگر برجام موضوعیتی ندارد و ایران تعهدی بر گردن خود احساس نمی‌کند و فراتر از پنج گام کاهش تعهدات برجامی عمل می کند، افزود : از طرف دیگر کشورهای چین و روسیه نیز به این جمع‌بندی رسیده اند که اگر در مورد این موضوع در برابر آمریکا کوتاه بیایند گام بعدی شامل خود این کشورها خواهد شد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل همچنین تاکید کرد: اگر پرونده هسته ای ایران از بحث فنی و حقوقی خارج و وارد فاز سیاسی شود نوع رفتار ایران نیز تغییر خواهد کرد .

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی