گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

مدیران بی کفایت قدرت چانه زنی برسر منافع ملی را ندارند

یک استاد دانشگاه اظهار کرد : وقتی مدیری بی عرضه و ناکارآمد است و نمی تواند مسئولیت های خود در داخل کشور را به خوبی به پیش ببرد ،چطور می تواند در مذاکرات بین المللی از منافع ملی مردم ایران حمایت کند.

1399/05/28
|
12:45
|

مهدی رفیعی راد ، در مصاحبه با برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت و گو ، که با «موضوع بررسی کودتای 28 مرداد، مروری بر تاریخ استکبار آمریکا در ایران» به صورت زنده از آنتن رادیو گفت و گو پخش می شد ،گفت: آقای مصدق در راستای ملی شدن صنعت نفت در ایران پا روی دم استکبار گذاشت و آن ها انتقام خود را در این زمینه از او در 28 مرداد1332 با انجام کودتا گرفتند و دولت وی را سرنگون کردند.

وی با اشاره به نقش آمریکا در کودتای 28 مرداد و حمایت این کشور از کودتاگران و رژیم پهلوی در پاسخ به این سوال که مذاکره با آمریکا چه اشکالی دارد؟ گفت: مذاکره با آمریکا به ذات نه خوب و نه بد است. به هرحال مذاکره یکی از راهکارها و ابزارهای دیپلماسی است و هیچ فرد عاقلی مذاکره را نفی نمی کند مسئله ما نفی مذاکره نیست ، بلکه مسئله این است که باید به موقع و به جا از این ابزار استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه عده ای در کشور ما پاسخگوی عملکرد خود نیستند و ما این را در دستگاه دیپلماسی کشور نیز مشاهده می کنیم ، افزود: دستگاه دیپلماسی که با آمریکا مذاکره کرد باید در این زمینه پاسخ دهد، مقام معظم رهبری در همان موقع نیز گفتند که به این مذاکرات خوشبین نیستند ولی دستگاه دیپلماسی ما مذاکره کرد و اکنون باید جوابگوی این مذاکره و اتفاقات پس از آن باشد ،نمی‌شود مسائل را از مردم پنهان کرد یا از پذیرفتن مسئولیت آن شانه خالی کرد..

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه باید به جا و به موقع و بر اساس شرایط از ابزار مذاکره استفاده کرد افزود : مسئولی که فرزندانش در آمریکا زندگی می‌کنند، چطور می تواند در مذاکره با این کشور حریت داشته باشد و از منافع کشور دفاع کند ،چطور فردی که تمام فرزندانش در خارج از کشور هستند به خود اجازه می دهد که بیاید و در داخل کشور برای فرزندان این سرزمین تصمیم‌گیری کند .

رفیعی راد در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با مذاکره با آمریکا تمام مشکلات کشور حل می شود، گفت: پاسخ به این سوال نه است .

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ما برای حفظ نظام نیازمند انجام اصلاحاتی هستیم، خاطرنشان کرد: منظور من اصلاحاتی نیست که یک گروه سیاسی خود را به نام آن معرفی کرده است من اصالتی برای آن قائل نیستم ،بلکه معتقدم که باید اصلاحاتی در راستای حفظ نظام صورت بگیرد باید تعارض منافع در کشور را حل کنیم مثلاً کسی که انبوه ساز مسکن است نباید به عنوان وزیر مسکن معرفی شود.

وی با بیان اینکه باید شفافیت بیشتری در کشور ایجاد شود، تصریح کرد : وقتی مدیری در کشور ناکارآمد و بی عرضه است و نمی تواند کارها را به پیش ببرد چه طور می خواهد در راستای منافع ملی ایران مذاکره کند.

رفیعی راد با تاکید بر اینکه ما اهل مذاکره هستیم و مذاکره برای جمهوری اسلامی ایران خوب است، افزود: ولی مذاکره باید خردمندانه و بر اساس مصالح کشور و سیاست‌های کلی نظام باشد نه اینکه یک مقام مسئول در برابر مقام یک کشور حاشیه خلیج فارس زانو بزند .

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی