گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل بین الملل: نقض برجام از زمان اوباما شروع شد

صادقی در رادیو گفت‌وگو با اشاره به نقض پی در پی برجام یادآور شد: نقص برجام نه تنها در دوران ترامپ که از همان ابتدای انعقاد این توافقنامه در زمان اوباما صورت گرفت.

1399/12/05
|
11:10
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی سیاست برجامی ایران؛ از اقدام قاطع تا رفع همه تحریم ها با مصطفی صادقی،کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مصطفی صادقی با اشاره به سفر گروسی مدیر کل آژانس بین المللی اتمی به ایران گفت: در طی این سفر با تیم هسته ای ایران توافقی صورت گرفته است و این مسئله باعث مباحثه بسیار جدی در این زمینه به خصوص بین دولت و مجلس شده است که اوج آن را در جلسه امروز دوشنبه مجلس دیدیم.

وی با اشاره به نقض پی در پی برجام یادآور شد: نقص برجام نه تنها در دوران ترامپ که از همان ابتدای انعقاد این توافقنامه در زمان اوباما صورت گرفت. در دوران ترامپ، آمریکا از برجام خارج شد، ایران مدتی صبر استراتژیک داشت اما بعد از آن تصمیم گرفت گام هایی را برای مقابله با این عهد شکنی بر دارد و در این راستا چند گام در جهت کاهش تعهدات برجامی برداشتیم.

این کارشناس مسائل بین الملل ضمن ارزشمند برشمردن کاهش تعهدات هسته ای، در عین حال تصریح کرد: کاهش تعهدات برجامی در طول دو سال گذشته از وزن بالایی برای حل ماجرا برخوردار نبود. در مجلس یازدهم صحبت هایی در خصوص مقابله با عهد شکنی غربی ها مطرح می شد که در نهایت منجر به مصوبه هسته ای مجلس با عنوان الزام عملی لغو تحریم ها شد.

وی درباره این مصوبه توضیح داد و بیان کرد: بنا به این مصوبه، اگر تا روز پنجم اسفند تحریم ها حذف نمی شد، ایران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف می کرد که به نظر تصمیم درستی در مقابل عهدشکنی آمریکا به شمار می رود.

صادقی از انتظارات برخی در داخل برای بازگشت بایدن به برجام پس از روی کار آمدن در کاخ سفید گفت و اظهار کرد: خیلی ها انتظار داشتند همان ابتدا فرمان توقف تحریم ها توسط بایدن صادر شود اما هیچ اتفاقی نیافتد و مسئله مشمول مرور زمان شد. این بار حتی اروپایی ها نیز با آمریکا همراهی کامل دارند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه در پی سفر گروسی به ایران، روز یکشنبه بیانیه مشترکی بین ایران و آژانس منعقد شد، درباره بندهای این بیانیه توضیح داد و گفت: بر اساس یکی از بندهای این بیانیه، ایران سه ماه پروتکل الحاقی را متوقف می کند اما دوربین های آژانس همچنان به ضبط فعالیت های هسته ای کشورمان ادامه می دهند. البته تا سه ماه تصاویر ضبط شده به هیچ وجه در اختیار آژانس قرار نمی گیرد و دست ایران خواهد بود. پس از آن اگر تحریم ها برداشته شد، دوربین ها در اختیار آژانس قرار می گیرد اما اگر تحریم ها برداشته نشد، همه اطلاعات پاک خواهد شد و هرگز کسی به آن دسترسی پیدا نمی کند.

وی درباره موضع نمایندگان مجلس نیز توضیح داد و اظهار کرد: بیشتر نمایندگان مخالف این توافق هستند و معتقد هستند بر اساس مصوبه مجلس، پروتکل الحاقی، چه پادمانی و چه فرپادمانی باید متوقف شود و هیچ فیلمی ضبط نخواهد شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی