گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

یك كارشناس مسائل آمریكا: هدف و منظور تیم بایدن از مذاکره، دادن امتیازات بیشتر توسط ایران به آمریکا است

فوآد ایزدی درباره تمایل دولت جدید آمریکا برای مذاکره و گفتگو با ایران گفت: دولت بایدن متوجه شد نمی‌تواند با همان شیوه ترامپ به اهداف خود نسبت به ایران دست یابد در عین حال منظور آمریکا از مذاکره یعنی ایران امتیاز بیشتر به این کشور بدهد.

1400/01/18
|
15:21
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو در خصوص بررسی اهرم‌ها و مصادیق شکست فشار حداکثری دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران با فوآد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا و استاد دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فوآد ایزدی با اشاره به اهداف آمریکا در اعمال سیاست فشارحداکثری گفت: حقیقت این است که آمریکایی‌ها در اجرای این سیاست خود به اهداف مد نظر دست نیافتند. یکی از اهداف آمریکا این بود که حکومت ایران را سرنگون کنند اما این اتفاق نیافتاد.

وی افزود: هدف دوم این بود که اگر حکومت سرنگون نشد، امتیاز بیشتری در حوزه‌های مختلف از ایران بگیرند که این هدف نیز محقق نشد. آمریکایی‌ها نه تنها امتیاز بیشتری نگرفتند بلکه برخی از امتیازهای هسته‌ای نیز از دست‌شان رفت. بنابراین اگر از زاویه مقامات آمریکا به موضوع نگاه کنیم، پروژه فشارحداکثری شکست خورده است و حتی مسئولین فعلی دولت آمریکا به این شکست اعتراف می‌کنند.

این کارشناس مسائل آمریکا در عین حال از اثرگذاری تحریم‌ها و فشارهای حداکثری بر کشورمان گفت و بیان کرد: بدون تردید این فشار حداکثری صدماتی به ایران وارد کرده است. دلار و تورم در کشور افزایش شدیدی داشته است و مشکلات اقتصادی در کشور وجود دارد. البته همه این مشکلات به دلیل تحریم و آمریکا نیست اما بخشی از آن به دلیل اقدامات آمریکا و تحریم علیه ملت ایران است و بنابراین ضررهایی به ایران وارد کرده است.

وی با تأکید بر اینکه باید کاری کنیم که فشارحداکثری هم از زاویه نگاه ایران و هم از زاویه نگاه آمریکایی‌ها شکست خورده باشد، عنوان کرد: اگر تحریم‌ها را دور بزنیم و آن‌‌ها را خنثی کنیم قطعاً وضعیت مردم بهتر خواهد شد.

ایزدی در ادامه به مذاکرات وین میان ایران و کشورهای اروپایی اشاره و تصریح کرد: مذاکره لزوما همیشه خوب یا بد نیست. مذاکره ابزاری در دست کشورها و دولت‌ها است و بر اساس برآوردی که انجام می‌دهند وارد مذاکرات می‌شوند تا شرایط آن ‌ها بهبود پیدا کند. اگر بدانیم وقتی وارد مذاکره می‌شویم وضعیت بدتر می‌شود، یا نباید وارد مذاکره شد یا باید به نوعی آن را مدیریت کرد تا این اتفاق نیافتد.

این استاد دانشگاه با اشاره به برجام به عنوان نمونه‌ای از مذاکرات ایران اظهار کرد: فروش نفت ایران قبل از برجام بیشتر از بعد از قرارداد برجام بود و تحریم‌ها علیه ایران نیز قبل از برجام کمتر بود. بنابراین در رابطه با برجام به نتایجی که انتظار آن را می‌کشیدیم نرسیدیم.

وی درباره تمایل دولت جدید آمریکا برای مذاکره و گفتگو با ایران گفت: دولت بایدن متوجه شد نمی‌تواند با همان شیوه ترامپ به اهداف خود نسبت به ایران دست یابد و به همین جهت برای تغییر در وضعیت موجود اقداماتی انجام دادند. آن‌‌ها در ابتدا لفاظی‌ها را اصلاح کردند و دیگر از فشارحداکثری صحبت نکردند اما وقتی از مذاکره صحبت می‌کنند منظورشان این است که ایران باید به آمریکا امتیاز بدهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی