گفت‌وگوی سیاسی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 17:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي سياسي

تحلیلگر مسائل بین الملل: غرب با از بین بردن تمام پیشرفت‌های هسته‌ای ایران بازهم راضی نمی‌شود

روشن چشم با اشاره به اینکه ایران به صراحت اعلام کرده است به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، اظهار کرد: اگر ایران تمام مسائل فنی برای دست نیافتن به سلاح هسته‌ای را هم انجام دهد باز هم غربی‌ها راضی نمی شوند.

1400/09/03
|
15:38
|

برنامه «گفتگوی سیاسی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی مطالبات ایران از مذاکرات برای رفع تحریم ها در وین و تحلیل رفتاری طرف های غربی و با حضور دکتر حامد روشن چشم، تحلیلگر مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حامد روشن چشم از سابقه طولانی مذاکرات هسته ای از گذشته های دور گفت و بیان کرد: از زمان پایان دولت خاتمی تا پایان دولت دکتر روحانی، مذاکرات دائما بالا و پایین شده است و به نتیجه و دستاورد قابل لمسی نرسیده است و این پیچیدگی را باز هم در مذاکرات آتی در دولت سیزدهم باز هم شاهد خواهیم بود.

وی ماهیت مذاکرات هسته ای را بسیار پیچیده توصیف کرد و افزود: متغیرهای بسیار زیادی بر روند، شکل گیری و دستاورد مذاکرات تاثیر می گذارند که روندهای منطقه ای، نفوذ، شاخص های حساسیت زای غرب نسبت به ایران و رسیدن به دستاورد بهینه و مشترک برای طرفین از آن جمله هستند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اشاره به اینکه ایران به صراحت اعلام کرده است به دنبال سلاح هسته ای نیست، اظهار کرد: اگر ایران تمام مسائل فنی برای دست نیافتن به سلاح هسته ای را هم انجام دهد باز هم مسئله حل نخواهد شد.

وی همچنین خواسته ایران از طرف غربی ها را لغو تمام تحریم ها دانست و بیان کرد: تحریم ها شرایط بد و نامطلوبی برای ایران ایجاد کرده است. در حقیقت بخشی از معادلات مذاکرت هسته ای را تلاش غرب برای جلوگیری از ایران هسته ای و تلاش ایران برای لغو تحریم ها در نظر گرفت.

روشن چشم درباره موضع دولت سیزدهم درباره مذاکرات هسته ای گفت: دولت سیزدهم نشان داده است خیلی اهمیت ندارد اگر تحریم ها لغو نشود و وابستگی دولت و کشور را نسبت به مذاکرات کم می کند. ایران در مذاکرات آتی خیلی صریح وارد خواهد شد زیرا مراحل زیادی طی شده است و اکنون زمان نتیجه گیری است.

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: ایران خواسته های خود را در خصوص رفع تحریم ها در حوزه های اقتصادی و سازمان های بین المللی و همچنین افراد ترسیم خواهد کرد تا به اهداف خود دست یابد.

وی در عین حال درباره نتایج احتمالی مذاکرات آتی میان ایران و طرف های غربی در وین گفت: با توجه به نزاع های منطقه و درگیری هایی که در حوزه های مختلف وجود دارد و شرایط هم شرایط خاصی محسوب می شود، مذاکرات هسته ای بعید است به نتیجه قابل لمسی برسد.

دسترسی سریع
گفت و گوی سیاسی