صبح و گفت و گو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

صبح و گفت‌وگو

یك متخصص قلب و عروق: بیماران قلبی در هوای آلوده ورزش نکنند

منوچهر قارونی گفت: بیماران قلبی از ورزش کردن در محیط های باز خودداری و در باشگاه ها و محیط های بسته ورزش کنند.

1398/09/11
|
15:30

برنامه "صبح و گفتگو" با موضوع توصیه ها به بیماران فشارخونی و قلبی در وضعیت آلودگی هوا و در ارتباط تلفنی با دکتر منوچهر قارونی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص قلب و عروق از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

قارونی در مصاحبه با رادیو گفت و گو مرطوب کردن ماسک را برای جلوگیری از ورود آلاینده های ریز به بدن موثر دانست و گفت: گازها و ذرات معلق در هوا درصد سکته های قلبی را در بیماران قلبی افزایش می دهند لذا بهترین کار این است که در شرایط آلودگی هوا از خانه بیرون نروند.

متخصص قلب و عروق تأکید کرد: بیماران قلبی قبل از خارج شدن از منزل درصورت سابقه سکته قلبی، حتی اگر درد هم ندارند حتما یک قرص نیتروگلیسیرین زیر زبان خود بگذارند و سپس از منزل خارج شوند. این بیماران از ورزش کردن در محیط های باز خودداری کنند و در باشگاه ها و محیط های بسته ورزش کنند.

وی همچنین گفت: در حال حاضر ویروس آنفولانزا نیز در این هوای کثیف فرصت پیدا کرده که بیماران را آلوده کند و شرایط را برای بیماران ریوی و قلبی حساس تر کرده است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران متذکر شد: در شرایط عادی که هوا خوب است اکسیژن کافی به قلب بیماران قلبی نمی رسد چه رسد در شرایط آلودگی هوا که درصد مرگ و میر و ایست قلبی در اتوبوس و مترو بیشتر هم می شود.

قارونی بیان داشت: مراقبت از خود در شرایط آلودگی هوا فقط مختص بیماران قلبی و ریوی نیست بلکه همه افراد عادی از جمله نوزادان و کودکان و بزرگسالان هم باید به شدت مراقب باشند.

متخصص قلب و عروق تأکید کرد: افراد عادی به هیچ وجه صبح زود در هوای آلوده ورزش نکنند و اگر ناچار به ورزش در محیط بیرونی هستند ساعت 10 صبح تا 16 عصر را برای ورزش کردن انتخاب کنند.

دسترسی سریع
صبح و گفت‌وگو