رویداد شنبه تا چهارشنبه از ساعت 12:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

رويداد

نگاهی به پیروزی چین در برابر امریكا؛ اژدها بیدار می‌شود

تحلیلگر حوزه سیاسی که با رادیو گفت‌وگو مصاحبه می‌کرد، در عرصه‌های پژوهشی و علمی، از روند هژمون شدنِ چین به عنوان بیدار شدن اژدها یاد کرد.

1400/06/23
|
16:08
|

یاسر برخورداری در مصاحبه با برنامه «رویداد» درباره تداومِ سیاست های ضد چینی امریکا اظهار کرد: این مسئله نشأت گرفته از آینده پژوهیِ ایالات متحده می باشد؛ نظام سیاسی این کشور با اتاق های فکر متعدد در آینده پژوهی دست برتر را دارد و پیش بینی منطقی در این راستا صورت داده است.

وی با اشاره به اینکه چین دومین اقتصاد برتر در جهان و سومین کشور پهناور جهان است، افزود: چین با 14 کشور مرز زمینی دارد و اقتصاد 14 تریلیون دلاری را تجربه می کند و بیش از 100 کشور جهان را با اقتصاد خود درگیر کرده است.

برخورداری گفت: ما باید چین را یک قدرت برتر و هژمون در سال های نزدیک به رسمیت بشناسیم؛ یعنی همان چیزی که امروز درباره امریکا تصور می کنیم، در آینده نزدیک باید در مورد چین متصور باشیم.

امریکا این مهم را دریافته است و آینده پژوهی خوبی در این حوزه انجام داده است و همانطور که می گویند «بهترین دفاع حمله است»، امریکا در چنین محوری قدم برمی دارد.

به گفته این تحلیلگر و صاحب نظر اقتصادی امریکا با به راه انداختنِ جنگ تعرفه ها و دیگر حوزه های سیاسی و اقتصادی در حقیقت مواجهه ای فعال با چینی ها رقم زده است.

برخورداری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو خاطرنشان کرد: سیاست های امریکا در روابط بین الملل با شکست رو به رو شده است و به همین نسبت به امریکا رو به افول گذاشته است، چین در آرامش و با اتخاذ سیاست های اقتصادی، توسعه خود را سر و شکل داده است و اقتصاد 14 تریلیون دلار چین نتیجه همین سیاست هاست.

وی یادآوری کرد: بیش از 100 کشور دنیا اقتصاد خود را با چین در هم تنیده می بینند که مرحله بعدی آن نیز ارزش پول ملی را رقم می زند.

برخورداری در عرصه های پژوهشی و علمی، از این روند به عنوان بیدار شدن اژدهای چین یاد کرد و افزود: امریکا هم به خوبی این مسئله را در یافته است و لذا از حوزه های پر حاشیه و تنش خارج شده و خود را در چین خلاصه کرده است.

وی معتقد است چین رقیبی است که امروز بسیاری قدرت های خود را از بالقوگی به بالفعلی بدل ساخته است و امریکا تلاش دارد این روند رو به پیشرفت را متوقف سازد.

دسترسی سریع
رویداد