صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران گفت: بخش زیادی از مشکلات مرتبط در حوزه تنظیم بازار و کنترل قیمت ها، عدم برنامه ریزی و نامطلوب بودن سیستم توزیع است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص مهمترین ساز و کارهای تنظیم بازار و کنترل قیمت بازار با حضور دکتر محمد علی اسفنانی مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدعلی اسفنانی در آغاز درباره راه های تنظیم بازار و کنترل قیمت ها گفت: یکی از مهترین مسائلی که در زمینه کنترل قیمت ها وجود دارد، متناسب بودن عرضه و تقاضا است و متاسفانه یکی از مشکلاتی که در زمینه تنظیم بازار وجود دارد، عدم توجه به نیاز بازار است.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات جدی که مسئولین باید به آن توجه کنند، ایجاد آمایش سرزمینی خصوصا کالاهای مرتبط با کشاورزی است. شاهد هستیم در بازه زمانی، حجم گسترده ای از یک محصول مانند گوجه در بازار وجود دارد و حتی مقدار زیادی از آن نیز از بین می رود اما مدتی بعد به دلیل کمبود آن محصول در بازار، قیمت ها افزایش پیدا می کند. این موضوع نشان می دهد یکی از مهمترین شیوه های مبارزه با افزایش قیمت و تنظیم بازار، وجود آمایش سرزمینی جهت عرضه مناسب است.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان تهران به کالاهای تولیدی و صنعتی اشاره کرد و بیان داشت: محصولات این گروه مانند لوازم خانگی و خودرو، نیاز به یک بازار سنجی دارد و باید مشخص شود نیاز بازار در هر برهه از زمان چه مقدار است. در حقیقت بخش زیادی از مشکلات مرتبط در حوزه تنظیم بازار و کنترل قیمت ها، عدم برنامه ریزی و نا مطلوب بودن سیستم توزیع است و برای نمونه به دلیل عدم توزیع مناسب گوشت، با کمبود این محصول در ماه های گذشته مواجه شدیم.

وی تصریح کرد: سیستم توزیع در کشور به دلیل مشکلات متعددی که دارد، محصول را به مصرف کننده اصلی نمی رساند و در نهایت بازار دچار بر هم ریختگی می شود که نتیجه آن تغییر قیمت های گسترده است، در حالی که اگر سیستم توزیع مناسب باشد، هم می توان بازار را کنترل کرد و هم اینکه اگر کسی تخلفی مرتکب شد و یا فسادی در این زمینه انجام داد، به راحتی شناسایی و برخورد می شود.

مرتبط با این خبر

  • افزایش قیمت برنامه ریزی شده بود/ می خواستند اجناس را گران تر کنند!

  • چرا مردم کالای قاچاق می خرند؟!

  • سازمان بازرسی در مشاهده میدانی تایید کرد احتکاری در کار نیست

  • 95 درصد پرونده های قاچاق در سازمان تعزیرات رسیدگی می شود

  • گران فروشی یکی از مصادیق بارز تخلف است

  • کشف کالای قاچاق در کشور به 15 درصد هم نمی رسد

  • سازمان تعزیرات در انتظار رسیدگی به پرونده قاچاق6481 دستگاه خودرو

  • حمل و نقل؛ عامل گرانی سبزیجات و میوه در ماه مبارک رمضان

  • نظارت بر اجاره بهای مسکن سخت و غیر ممکن است

  • تشکیل 230 پرونده ملی علیه احتکار/ محتکرین ملزم به عرضه کالا شدند!