بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو هیئت علمی دانشگاه: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به سود همه است

کمال اکبری با تصریح بر اینکه شبکه ملی اطلاعات به سود همه دستگاه ها و اقشار مختلف مردم است، عنوان کرد: هم به لحاظ امنیتی، هم به لحاظ فرهنگی، هم به لحاظ اقتصادی و تجاری، وجود شبکه ملی اطلاعات یک اولویت اصلی محسوب می شود.

1398/09/12
|
16:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص بازخوانی موانع پنهان و آشکار شبکه ملی اطلاعات و پیامدهای روزافزون سیاسی و اقتصادی آن برای نظام با دکتر کمال اکبری عضو هیئت علمی دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کمال اکبری در آغاز با اشاره به اینکه موضوع شبکه ملی اطلاعات سال ها در دستور کار نظام قرار داشته است، گفت: وقتی همه کشورهای دنیا را رصد می کنیم، شاهد هستیم همه آن ها نسبت به اطلاعات ملی خود حساس هستند و قصد دارند شبکه ای داشته باشند که از این اطلاعات حفاظت و استفاده کنند و هم اینک نیز برخی از کشورها از جمله آلمان، چین و روسیه در این مسیر گام برداشته اند.

وی با تصریح بر اینکه شبکه ملی اطلاعات به سود همه دستگاه ها و اقشار مختلف مردم است، عنوان کرد: هم به لحاظ امنیتی، هم به لحاظ فرهنگی، هم به لحاظ اقتصادی و تجاری، وجود شبکه ملی اطلاعات یک اولویت اصلی محسوب می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه درباره علل عدم راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: با توجه به قوانین بالادستی و مصوباتی که در شورای عالی فضای مجازی صورت گرفته است، قاعدتا راه اندازی شبکه ملی اطلاعات باید خیلی زودتر از این راه می افتاد. اتفاقاتی که در چند سال اخیر داشتیم، شاهد هستیم این مهم یعنی راه اندازی شبکه ملی اطلاعات باید اولویت کشور باشد تا بتوانیم از مزایای زیاد آن بهره مند شویم.

وی درباره مزایای استفاده از شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: با راه اندازی پنجره خدمات واحد کشور است که خدمات عمومی گسترده ای به مردم ارائه می شود. وقتی مورد تهاجم دشمن هستیم و دشمنان می توانند کنترل زیادی روی داده ها و اینترنت کشور داشته باشند، اولویت راه اندازی و استفاده از شبکه ملی اطلاعات چند برابر می شود.

وی تصریح کرد: اینکه چرا هنوز شبکه ملی اطلاعات راه اندازی نشده است، مسئولین باید جواب گو باشند. البته امسال بخشی از زیرساخت ها و فضای مناسب برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات به وجود آمده است. در کشور هم زیرساخت های فنی و هم افرادی که توان استفاده و بهره برداری از این فناوری را داشته باشند، وجود دارد و بنابراین هم به لحاظ فناوری و هم به لحاظ زیرساخت ها همه چیز برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات آماده است اما یک اراده ای نیاز است که این کار آغاز شود.

اکبری درباره اقداماتی که باید برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات انجام دهیم، عنوان کرد: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات تا حدی به مطالبه تبدیل شده است اما رسانه ها باید دائما به صورت مداوم این موضوع را مطرح کنند و مسئولین نیز پاسخگو باشند تا این مهم به دست فراموشی سپرده نشود و اراده برای راه اندازی آن تبدیل به یک مطالبه عمومی شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی