بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل: پیروزی های سوریه در ادلب، ترکیه را دست به دامان آمریکا کرد

شیخ عطار بیان کرد: پیروزی های سوریه در ادلب بر خلاف تصور ترکیه بود و سبب شد این کشور برای مقابله با سوریه و بشار اسد با آمریکا هم پیمان شود در حالی که آنکارا و واشنگتن با یکدیگر اختلاف نظر نیز دارند.

1398/11/24
|
11:28
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص بررسی سفر نماینده آمریکا به ترکیه و نقش منفی این دو کشور در سوریه با دکتر علیرضا شیخ عطار کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علیرضا شیخ عطار در آغاز به سیاست های ترکیه در موضوع سوریه اشار کرد و گفت: حدود 9 سال که بحران سوریه آغاز شد، ترکیه ابتدا با یک انگیزه ایدئولوژیک و ملی گرایانه وارد این موضوع شد. برخی از مخالفین اسد اخوان المسلمین بودند و اردوغان خود و حزب خود را راهبر و هدایت کننده اخوان جهان می دانست و در همین راستا یک نگاه ایدئولوژیک به موضوع داشت در حالی که از قبل روابط بسیار نزدیکی با سوریه داشتند و حتی روابط آن ها به صورت خانوادگی با اسد بود.

وی افزود: ترکیه همچنین تصور می کرد به دنبال بهار عربی، نقش ویژه ای پیدا می کند و رهبری جهان اسلام را خواهد گرفت و سوریه نیز به دنبال ترکیه خواهد آمد. این اشتباه باعث شد، ترکیه بیش از حد به ماجرای سوریه ورود کرد و علاوه بر کمک های مالی که به مخالفین اسد می کرد، حمایت های نظامی نیز از آن ها انجام می داد. با گذشت زمان، اشتباه بودن این محاسبه مشخص شد زیرا ارتش سوریه از هم نپاشیده بود و ثانیا به عنوان بخشی از جبهه مقاومت مورد حمایت ایران قرار گرفت و البته روسیه نیز به موضوع سوریه ورود کرد و بازیگری مهمی در این حوزه داشت.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به پیروزی های ارتش سوریه در ادلب و شکست تروریست ها در آخرین دژ دفاعی خودشان، گفت: در این زمان ترک ها احساس خطر کردند و خودشان را بازنده قطعی دانستند. از سوی دیگر آمریکا نیز از همان ابتدا به دنبال ساقط کردن نظام بشار اسد بود اما نمی خواست مستقیما وارد این موضوع شود و تلاش داشت از کشورهای منطقه از جمله ترکیه استفاده کند. در عین حال ترکیه نیز در این زمینه دچار یک پارادوکس شده است زیرا با وجود هم افقی آنکارا و واشنگتن، اما این دو کشور اختلافات جدی نیز دارند.

وی در عین حال گفت: در ایام اخیر به نظر می رسد ترکیه مقداری حول شده است زیرا پیروزی های ارتش سوریه برق آسا بوده است و به همین جهت با وجود عدم اعتمادی که بین ترک ها و آمریکایی ها وجود دارد، مجددا شاهد ایجاد ارتباط بین این دو کشور هستیم زیرا در ترکیه نیز کسانی هستند که فکر می کنند با حمایت آمریکا به عنوان بازیگر اصلی امتیازاتی را از صحنه سوریه به دست بیاورند و سفر نماینده آمریکا به ترکیه نیز در همین چارچوب ارزیابی می شود.

شیخ عطار تصریح کرد: پیروزی های سوریه در ادلب بر خلاف تصور ترکیه بود و سبب شد این کشور برای مقابله با سوریه و بشار اسد با آمریکا هم پیمان شود در حالی که آنکارا و واشنگتن با یکدیگر اختلاف نظر نیز دارند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی