بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس دفتر تولید متن حوزه هنری: ناتوانی مدیران فرهنگی عاملی در تحریف گفتمان انقلاب اسلامی محسوب می‌شود

سیدمحمد حسینی با انتقاد به فضای مدیریت فرهنگی کشور بیان کرد: بخش عمده‌ای از مدیریت ناتوان فرهنگی کشور که تحریف گفتمان انقاب را در پی دارد، حاصل ناآگاهی است.

1399/12/14
|
10:38
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص تحریف گفتمان انقلاب اسلامی و امام با سید محمد حسینی رئیس دفتر تولید متن حوزه هنری به صورت تلفنی گفتگو کرد.

سید محمد حسینی با بیان اینکه در سه حالت امکان دارد که دچار تحریف از مبانی و اصول انقلاب اسلامی شویم، گفت: حالت اول این است که بسیاری از اتفاقات، وقایع و حقایق را به عمد یا سهو در آئینه تمام قد رسانه و هنر بیان نکنیم. به عنوان مثال نمی‌توان گفت شهید بهشتی شخصیت جذابی برای سینما نیست اما با این وجود، هیچ‌گاه در سینما درباره چنین شخصیتی فیلمی ساخته نشده است. بنابراین وقتی حقایق روی داده در انقلاب را مطرح نمی‌کنیم، این وقایع محکوم به فراموشی خواهند شد.

وی بیان و دفاع بد از وقایع روی داده در انقلاب را دومین عامل تحریف گفتمان انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: خیلی وقت‌ها بسیاری از حقایق انقلاب اسلامی از آئینه رسانه‌های کشور خود را نشان می‌دهند، اما این اتفاق به حدی بد، ضعیف و خارج از فرم لازم صورت گرفته است که تبدیل به ضد خود شده است. درواقع مخاطبی که آن وقایع را می‌بیند، می‌شنود و یا می‌خواند دچار این توهم می‌شود که در حال شعار دادن هستیم.

رئیس دفتر تولید متن حوزه هنری با انتقاد از اینکه هیچ فیلمی درباره انقلاب اسلامی در قواره فیلم‌های حرفه‌ای سینمای جهان ساخته نشده است، عنوان کرد: سومین مسئله‌ای که در تحریف انقلاب اسلامی تاثیرگذار است، نفوذ برخی افراد است که حرف و عمل‌شان با هم متفاوت است.

وی با اشاره به هشدار رهبر معظم انقلاب که فرمودند جای جلاد و شهید در حال عوض شدن است، اظهار کرد: این واژه بسیار مهم و طلایی است و معتقد هستم باعث یک تحول در حوزه رسانه‌های مکتوب و غیر مکتوب شد. خیلی از کسانی که افراد مهم و تاثیرگذاری در انقلاب بودند به دلیل آنکه مبانی خود را تغییر دادند، تبدیل به خاطرات بد شده‌اند. تغییر جای جلاد و شهید سبب می‌شود احترامی که برای شهدای کشور قائل شویم، قائل نیستیم درحالی‌که در همه جای دنیا برای سربازی که جان داده است حس احترامی قائل هستند.

حسینی با انتقاد فضای مدیریت فرهنگی کشور بیان کرد: بخش عمده‌ای از مدیریت ناتوان فرهنگی کشور که تحریف گفتمان انقاب را در پی دارد، حاصل ناآگاهی است، زیر مدیران فرهنگی مجالی به خودشان نمی‌دهند که در زمینه کاری خود مطالعه داشته باشند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی