بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی كمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی: تصویب FATF جز خود تحریمی و خسارت برای ایران دستاورد دیگری ندارد

علی حدادی تصویب FATF را خسارت برای ایران دانست و اظهار کرد: متأسفانه عده‌ای پیشرفت ایران را به تصویب FATF گره زده‌اند درحالی‌که اصل و اساس پیشرفت ایران اسلامی خودباوری است.

1399/12/14
|
13:14
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت‌وگو در خصوص چرایی اصرار دولت به پیوستن به FATF با توجه به مخالفت‌های گسترده به آن با جلیل رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و علی حدادی سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفت و گو کرد.

جلیل رحیمی جهان آبادی درباره ماهیت FATF توضیح داد و گفت: از سال 1989 گروه هفت کشور صنعتی برای مبارزه با پولشویی با جامعه بین‌الملل و شفاف‌سازی تبادلات مالی، سازمانی تحت عنوان گروه اقدام برای مقابله با پولشویی را تشکیل دادند. این سازمان بین المللی بعدها گسترش پیدا کرد و تعداد زیادی از کشورهای در حال توسعه به آن‌ها پیوستند.

وی FATF را یکی از اصلی ترین پیمان‌ها برای نظارت بر تبادلات و روابط مالی دولت‌ها است، اظهار کرد: در دستورالعمل 40 ماده‌ای که این سازمان ارائه داده است، تلاش می‌کند میزان ریسک سرمایه گذاری و شفافیت مالی هر کشوری را در همکاری با سایر سازمان‌ها و نهادهای مالی جهان اعلام کند تا اگر کسی قرار است تبادل مالی با کشوری انجام دهد، بداند ریسک سرمایه گذاری در آن کشور چه میزان است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به پیوستن برخی سازمان‌های بین المللی مانند شورای همکاری خلیج فارس و اتحایه اروپا به این سازمان، بیان کرد: ایران چندسالی است که درگیر پیوستن به FATF است و نگرانی‌های مهمی میان مسئولین و نخبگان برای پیوستن به این قرار داد وجود دارد و البته از سوی دیگر یک‌سری ضرورت‌ها و مصلحت اندیشی‌ها نیز وجود دارد.

وی با اشاره به چالش‌هایی که ایران در رابطه با فعالیت‌های هسته‌ای خود با برخی از قدرت‌های خارجی دارد، گفت: علعی رغم اینکه فعالیت‌های ایران کاملاً شفاف است و عضو ان پی تی و آژانس بین المللی اتمی هستیم اما به دلیل این چالش‌ها، تحریم‌هایی علیه کشورمان وجود دارد. ایران در چنین شرایطی با یک‌سری قراردادها و نهادهای بین المللی سر و کار داریم که آن‌ها بخش عمده‌ای از تبادلات مالی جهانی را نظارت می‌کنند. اگر ایران در پیوستن به این نهادها تعلل کند، حلقه محاصره تحریم تنگ تر می‌شود.

علی حدادی در ادامه به تجارب مکرری که از سوی جریان حامی مذاکره برای ملت ایران ایجاد شده است، عنوان کرد: با توجه به این تجارب که برجام آخرین آن بود، مطمئن هستیم تصویب FATF جز خسران برای منافع ملی کشور دستاوردی نخواهد داشت.

وی تصویب FATF را خسارت برای ایران دانست و اظهار کرد: FATF یعنی با دست خودمان، کشور را تحریم کنیم. متأسفانه عده‌ای پیشرفت ایران را به تصویب FATF گره زده‌اند درحالی‌که اصل و اساس پیشرفت ایران اسلامی خودباوری است.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه آنچه در ارتباط با تقویت محور مقاومت انجام داده‌ایم با تصویب FATF دچار خطر می‌شود، بیان کرد: این کارها بر اساس منافع ملی و دفاع فرا سرزمینی از مردم ایران انجام می‌شود. تمام تلاش بر این است که اگر می‌خواهیم به دنبال منافع ملی باشیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی