مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

سخنگوی ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز: قاچاق 200میلیاردی لوازم خانگی در سال 98

حمیدرضا دهقانی نیا از راه اندازی سامانه های جدید برای کنترل قاچاق لوازم خانگی خبر داد و گفت : ارزش ریالی قاچاق در این حوزه بیش از 2هزارمیلیارد ریال است.

1398/07/17
|
17:00

برنامه " مناظره " با موضوع افزایش حجم قاچاق در بازار لوازم خانگی در ارتباط تلفنی با حمیدرضا دهقانی نیا ، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز روانه آنتن رادیو گفت و گوشد.

حمیدرضا دهقانی نیا در ابتدا با یادآوری اینکه لوازم خانگی حجیم جزو کالاهای هدف مبارزه با قاچاق است ، اظهار کرد : هر کالا در دسته لوازم خانگی دربازار با روکش جدید الزاما قاچاق نیست. ما شاهد واردات کالاهای دست دومی در بازار هستیم که پوسته و برچسب آنها تغییر یافته و به عنوان کالای نو و 2019 به فروش می رسند.

وی به آمار قاچاق در حوزه لوازم خانگی اشاره کرد و گفت : بر اساس آمار این حوزه با ارزش ریالی بیش از 389/2 هزارمیلیارد ریال درسال 98 ، رتبه دوم قاچاق را به خود اختصاص داده است که ضرورت توجه به این حوزه را آشکار می کند.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه گلوگاه هایی برای کنترل قاچاق لوازم خانگی وجود دارد ، اظهار کرد : افراد هنگام خرید کالا به خصوص آنهایی که ارزش بالا دارند اهمیت ویژه ای برای خدمات پس از فروش قائل هستند که می تواند گلوگاهی برای کنترل قاچاق باشد.

دهقانی نیا ادامه داد : چند سامانه در این راستا ایجاد شده است که مهمترین آن سامانه جامع گارانتی (خدمات پس از فروش )است. الزام لوازم خانگی بزرگ به نصب شناسه کالا ، امکان استعلام این شناسه توسط نرم افزارها و کد های غیردستوری مانند USSD در مراحل ابتدایی طرح و برخورد با لوازم خانگی قاچاق چه در عرصه فضای حقیقی و چه فضای مجازی در نظر گرفته شده است .

***گارانتی تقلبی در آینده نزدیک حذف می شود

وی از حذف گارانتی های تقلبی در آینده نزدیک خبرداد و گفت : با سامانه جامع گارانتی بستر مقابله با لوازم خانگی حجیم قاچاق فراهم خواهد شد که فرآیند آن با همکاری شرکت های صادرکننده گارانتی و بیمه کننده لوازم خانگی نهایی خواهد شد.

سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، سامانه استاندارد سازی فاکتور و قیمت را به عنوان یکی دیگر از خدمات مبارزه با قاچاق معرفی کرد و گفت : در این سامانه فروش محصولات لوازم خانگی بر اساس شناسه رهگیری صورت می گیرد.

دهقانی نیا در ادامه گفت : در شرایطی که بر اساس سیاست حمایتی دولت ، واردات لوازم خانگی ممنوع شده است باید همه سازمان ها دست به دست هم دهند و با استفاده از سامانه جدید ، قاچاق را کاهش دهند و در این بسته پیشگیری سهم خود را ایفا کنند.

وی در پایان مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو تاکید کرد : وظیفه ما پیشگیری و مبارزه با قاچاق است و برای این مهم باید سیاست گذاری و قانون وضع شود و بر اساس آن برنامه ریزی و عمل کنیم. ستاد مبارزه با قاچاق این مسئولیت را با معرفی طرح هایی به سازمان های مرتبط انجام داده است و در حال پیگیری و نظارت بر اجرای آن است.

دسترسی سریع
مناظره