مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رئیس فراكسیون توسعه روستایی مجلس : تسهیلات اشتغال روستایی دچار انحراف شده است!

عباسعلی پوربافرانی ضمن اشاره به انحراف ایجاد شده در اعطای تسهیلات روستایی ، این مشکل را متوجه حوزه اجرایی و مرتبط با عدم آگاهی متصدیان طرح و وام گیرندگان دانست.

1398/07/17
|
17:00

برنامه " مناظره " با موضوع اما و اگرهای اعطای تسهیلات بانکی و ایجاد اشتغال برای روستاییان درارتباط تلفنی با دکتر عباسعلی پوربافرانی ، رئیس فراکسیون توسعه روستایی مجلس شورای اسلامی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

عباسعلی پور بافرانی در آغاز با بیان اینکه مجلس در حوزه اشتغال روستایی در همکاری با سایر دستگاه های دولتی قوانینی مصوب کرده و طرح هایی در نظر گرفته است ، عنوان کرد : آنچه که امروز شاهد آن هستیم با انتظارات تفاوت دارد .انتظار این بود که تمام تسهیلات پیش بینی شده جذب شود ، منجر به اشتغال پایدار روستایی و در ادامه توسعه روستایی را ایجاد کند .

وی مشکلات حوزه بانکی را یکی از چالش های موجود بر سر راه اعطای تسهیلات دانست و اظهار کرد : مشکلات بانکی سبب شد تسهیلات در مسیر مفید قرار نگیرند و از انتظاراتی که در خصوص اشتغالزایی داشتیم فاصله بگیریم.

این نماینده مجلس در پاسخ به انتقادی در خصوص عدم استفاده از نظرات متخصصین در تصویب قانون توضیح داد : وقتی قانونی تصویب می شود در کمیسیون های تخصصی از صاحب نظران ، دولت ، مرکز پژوهش ها ، دانشگاهیان و حتی انجمن های غیر دولتی نظرخواهی می شود.

پوربافرانی خاطر نشان کرد : اینکه قانونی پس ازتصویب به درستی یا کامل اجرا نمی شود الزاما به این معنا نیست که مشکل از قانون گذاری است ، بلکه عوامل متعددی در این موضوع نقش دارند. یکی از آنها عدم توجه به نبود زیرساخت مورد نظر برای اجرای قانون است که دراین صورت قانون گذار دچار انحراف شده است.

وی افزود : بخش دیگری از مشکلات قانون ریشه در آیین نامه های اجرایی دارد که در نهادهای اجرایی چون وزارتخانه ها تدوین می شود . در واقع مجلس نمی تواند یک دستورالعمل اجرایی یکسان برای کل کشور تصویب کند ، این وظیفه مسئولان اجرایی که برحسب مسائل و مقتضیات بومی منطقه خود آیین نامه اجرایی مناسب را تهیه کنند.

رئیس فراکسیون توسعه روستایی مجلس در بخش دیگری از برنامه مناظره رادیو گفت و گو با انحرافات ایجاد شده در طرح اشتغال روستایی اشاره کرد و گفت : در دستوالعمل اجرایی اولیه این طرح به ظرفیت های بومی مناطق توجه نشده بود . به عنوان مثال در مناطقی اعتبارات کشاورزی در نظر گرفته شده بود که زمینه این کار در آن ناحیه وجود نداشت.

پوربافرانی ادامه داد : گرچه پس از شروع کار ظرفیت های مناطق سنجش و بر اساس آن تسهیلات تزریق شد اما با توجه به اتلاف زمان ، به نقطه آرمانی مورد نظر نائل نشدیم.

وی ضمن اشاره به ظرفیت های بالای قانون و برنامه توسعه برای اشتغال روستایی ، اظهار کرد : معافیت های بسیار حتی در خصوص هزینه آب و برق و مشوق های بی شمار برای روستائیان در جهت توسعه در نظر گرفته شده است.بنابراین قانونگذار زمینه را برای رشد روستا ها فراهم کرده است.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه تسهیلات برای توسعه روستای کافی نیست ، عنوان کرد : باید وزارت کار الگوی مناسبی را طراحی می کرد تا روستائیان از برنامه متخصصین اشتغال در راستای حمایت ، توسعه ، ارتقا یا ایجاد شغل استفاده کند .

پوربافرانی در پایان مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد : عدم آگاهی متولیان و متصدیان در بخش اعطای تسهیلات و عدم آمادگی گیرنده وام درخصوص محل مصرف این اعتبار قطعا مسیر را دچار انحراف و مشکلات بزرگ را برای هر دو طرف ایجاد خواهد کرد.

دسترسی سریع
مناظره