مناظره شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

عضو كمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران : اقتصاد باید به حد بازدارندگی در برابر تحریم برسد

احمد کیمیایی عنوان کرد : تحریم در زمان های مختلف با عناوین متفاوت بر کشور اعمال می شود و تمامی ندارد بنابراین ما باید اقتصاد کشور را به حدی از بازدارندگی برسانیم که کمترین آسیب را ببیند.

1398/08/17
|
08:57
|

برنامه " مناظره " با موضوع هدایت سرمایه ها و نقدینگی به سمت تولید و بخش مولد اقتصاد با حضور دکتر احمد کیمیایی ، عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

احمد کیمیایی ، اقتصاد را مسئله حال حاضر کشور دانست و عنوان کرد : با توجه به این که فروش نفت کاهش یافته است ، وضعیت کشور در حالت خطرناک و حساسی قرار گرفته است . سیاست های مسئولان و نحوه رفتار مردم در گذر از این شرایط اهمیت زیادی دارد.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور از تحریم ها تاثیر می پذیرد ، اظهار کرد : تحریم در زمان های مختلف با عناوین متفاوت بر کشور اعمال می شود و تمامی ندارد بنابراین ما باید اقتصاد کشور را به حدی از بازدارندگی برسانیم که کمترین آسیب را ببیند.

عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد : البته رسیدن به این نقطه به یک جراحی بزرگ نیاز دارد که در آغاز ممکن است سبب رشد تورم شود اما مسئولان با سیاست های درست و مردم نیز با تحمل این اثرات می توانند کشور را آماده کنند.

کیمیایی در ادامه برنامه مناظره رادیو گفت و گو ، در خصوص روش های تامین مالی بنگاه های اقتصادی گفت : در کل دنیا میانگین تامین مالی واحدهای فعالان اقتصادی از بازار سرمایه ، نزدیک به 65 درصد است در حالی که در ایران این شاخص ، 8 درصد است . این موضوع نشان می دهد مسیر اقتصادی برای منابع مالی در کشور اشتباه بوده است.

وی از پرداخت 800 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان توسط دولت انتقاد کرد و گفت : در شرایط حساسی که اقتصاد ما در آن قرار دارد این مسائل موجب بحرانی شدن وضعیت می شود و تنشی که در پی وعده پرداخت یارانه بالاتر توسط نامزدهای انتخاباتی مطرح می شود فرصت ترمیم و احیای اقتصاد را از ما می گیرد.

این کارشناس اقتصادی ضمن ابراز مخالفت با این تفکر که مقصر اصلی مشکلات فعلی ، مسئولان هستند ، اظهار کرد : دهک های پایین جامعه که بیشترین ضرر را از یارانه های پنهان مانند سوخت ارزان می بینند ، بیشترین مقاومت را نیز در برابر تغییر آن دارند و سبب تصویب تصمیات و سیاست هایی می شوند که بیشترین تاثیر را بر خود آنها دارد نه مرفهین.

کیمیایی در پایان مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : مردم و فعالان اقتصادی باید به این باور برسند که در یک جنگ اقتصادی قرار داریم. به عنوان مثال مدیران مشاغل برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت ، دیگران را در نظر داشته باشند و مردم نیز برای نفع در خرید و فروش سکه و ارز به آشوب ها دامن نزند.

دسترسی سریع
مناظره