صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

سید محمدرضا مرندی با تاکید بر اینکه در بحث استقلال، همواره معتقدم که مستقل ترین کشور جهان از جهت استقلال سیاسی هستیم، گفت: هیچ کشوری مانند ما نمی تواند این ادعا را کند که سیاست داخلی و خارجی اش در داخل خود جامعه و نظام سیاسی اتخاذ می شود.

ویژه برنامه «هنگامه سربلندی» رادیو گفت و گو به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی با حضور دکتر سید محمدرضا مرندی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید پزشکی تهران به روی آنتن رفت.

محمدرضا مرندی با بیان اینکه دو قشر نخبه یعنی نخبگان حوزوی و دانشگاهی در جریان هدایت انقلاب اسلامی نقش عمده ای داشتند، اظهار داشت: در واقع حوزه و دانشگاه دو مرکز نخبگی هدایت انقلاب اسلامی بودند و در این مسیر هم حوزه و هم دانشگاه، نقش خودشان را به نحو احسنت ایفا کردند.

وی افزود: هم اکنون از جهت رشد علمی، در دنیا تا حدود چهار سال پیش رشد علمی ایران 16 برابر متوسط رشد علمی دنیا بوده که البته در این چند ساله پنج درصد کاهش یافته و 11 برابر رشد علمی دنیا را داریم و جزو کشورهای مطرح در صحنه علمی جهان هستیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی به وضعیت تولید علم در کشور در قبل از انقلاب اشاره کرد و عنوان نمود: قبل از انقلاب، یک دهم درصد، سهم علمی ما در تولید علم جهان بوده و اکنون یک و نیم درصد. یعنی 15 برابر سهم ما افزایش پیدا کرده است و اینها از نتایج انقلاب شکوهمند اسلامی است.

وی ادامه داد: در عرص علمی نیز، در سال تحصیلی 57 – 56 تنها 150 هزار دانشجو داشتیم اکنون چهار و میلیون و 800 هزار دانشجو داریم یعنی 33 برابر رشد دانشجو داریم که اینها همه از نشانه های پیشرفت و تعالی جامعه علمی کشور ما است.

مرندی، صدور انقلاب را به عنوان یکی از اهداف انقلاب اسلامی برشمرد و گفت: از ابتدا که امام بحث صدور انقلاب را اعلام فرمودند به معنای لشکرکشی و دخالت در کار دیگر جوامع و نظام ها و کشورها نیست بلکه ارائه یک الگوی موفق در عرصه های مختلف است که ما در ارائه این الگو به طور نسبی موفق بوده ایم و در برخی از عرصه ها با ناکامی هایی نیز مواجه بودیم ولی باید واقع بین بود و نباید نگاه مطلقی به قضایا داشته باشیم یعنی اگر می گوییم موفق بوده ایم به معنای این نیست که ناکامی هایی هم نداشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه در بحث استقلال، همواره معتقدم که مستقل ترین کشور جهان از جهت استقلال سیاسی هستیم، تصریح کرد: هیچ کشوری مانند ما نمی تواند این ادعا را کند که سیاست داخلی و خارجی اش در داخل خود جامعه و نظام سیاسی اتخاذ می شود.

این استاد دانشگاه افزود: یکی از الگوهایی که انقلاب اسلامی ارائه کرد، مردم سالاری دینی است که ما بطور نسبی با نسبت بالایی در این عرصه موفق هستیم از جمله اینکه نظام انتخاباتی و مشارکت سیاسی بالا است. متوسط مشارکت در ایران در انتخابات 65 درصد است در حالیکه در کشورهای دیگری که تجربه بیشتری از ما در حوزه دموکراسی دارند متوسط حدودا 45 درصد است.
وی با اشاره به کشور فرانسه و پوچالی بودن ادعای دموکراسی در این کشور گفت: در فرانسه برای یک حرکت مردمی مسالمت آمیز، کشوری که مدعی الگو بودن دموکراسی برای جهان است، تاکنون 10 نفر را کشته اند و بیش از 20 نفر نابینا و قطع دست شده اند و چند هزار نفر هم بازداشت شده اند.

مرتبط با این خبر

  • خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس به یک شعار تبدیل شده است

  • شرایط خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس فراهم نیست

  • بدهی های استقلال و پرسپولیس برای وزارت ورزش مشخص نیست

  • انقلاب اسلامی ملت ایران را از بند امریکا آزاد کرد

  • سازمان ملی جوانان به استقلال و اقتدار نیاز دارد

  • استقلال دانشگاه با وجود تفکر دولتی، قابل تعریف نیست

  • دانشگاه نمی تواند مستقل باشد

  • استقلال به معنای دیوار کشیدن به دور خود نیست

  • کاپیتولاسیون، نفی حاکمیت ملی و استقلال کشور میزبان است

  • تحقیق و تفحص از پرونده استقلال و پرسپولیس در مجلس