صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 19:000 به مدت 90 دقیقه

زهره نیلی تأکید کرد: شهرداری ها و رسانه های فراگیر مانند صدا و سیما به ویژه تلویزیون، قصه گویی امروزی را به کودکان آموزش دهند.

ویژه برنامه نوروزی " تقاطع فرهنگ " رادیو گفت و گو با موضوع بررسی رویدادهای فرهنگی هنری 98 و در ارتباط تلفنی با زهره نیلی سردبیر مجله "همشهری بچه ها" به روی آنتن رفت.

نیلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: مهم ترین اتفاق و خوش ترین خبر حوزه کتاب کودک و نوجوان در سال 1398 انتخاب فرهاد حسن زاده نویسنده حوزه نوجوان به عنوان نامزد نهایی جایزه "هانس کریستین اندرسن" بود.

وی افزود: این جایزه به "نوبل کوچک" هم معروف است به این خاطر که مهم ترین جایزه در حوزه ادبیات کودک و نوجوان محسوب می شود. تا به حال فقط یک ایرانی یعنی فرشید مثقالی توانسته بود در بخش تصویرگری این جایزه را دریافت کند و امیدوارم فرهاد حسن زاده نیز این جایزه را از آنِ خود کند.

سردبیر مجله "همشهری بچه ها" مطرح کرد: شرایط و اوضاع ما در حوزه تصویرگری کمی متفاوت است از این جهت که تصویر یک زبان جهانی و بین المللی است و نیازی به ترجمه ندارد. ما در سال های اخیر شاهد موفقیت های چشمگیر تصویرگران ایرانی در عرصه های بین المللی بودیم که در جشنواره های معتبر متعدد شرکت کردند و جایزه گرفتند و درخشیدند، در حوزه نوشتار هم نویسندگان خیلی خوبی داریم اما آثارشان به دلیل مشکلات مالی ناشران خصوصی به چاپ نمی رسند.

وی حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کانون پرورش فکری و ناشران دولتی مانند "انتشارات مدرسه" از این نویسندگان ممتاز را ضروری دانست و گفت: این نهادها می توانند نویسندگان و کتاب های خوب کشورمان را معرفی و آثارشان را به زبان انگلیسی ترجمه کنند.

نیلی برگزاری "جشنواره بین المللی قصه گویی" را دیگر اتفاق مهم و مثبت در حوزه ادبیات کودک و نوجوان برشمرد و افزود: این جشنواره از طرف کانون پرورش فکری برگزار می شود. در این جشنواره مربیان از سراسر ایران قصه گویی می کنند و از بین برگزیده های استانی در جشنواره، بهترین ها انتخاب می شوند و البته شرکت کنندگان خارجی هم در این جشنواره حضور دارند.

سردبیر مجله "همشهری بچه ها" برگزاری اینگونه جشنواره ها را در قصه گویی چهره به چهره برای کودکان موثر و مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدوارم شهرداری ها و رسانه فراگیر مانند صدا و سیما به ویژه تلویزیون در این حوزه اقدام کنند و قصه گویی امروزی را به کودکان آموزش دهند.

نیلی با بیان اینکه گرانی و کمبود کاغذ در بازار همه نشریات مکتوب و حتی ناشران را با مشکل مواجه کرده ابراز داشت: امیدوارم که سال جدید اوضاع اقتصادی بهتری داشته باشیم و البته می توان رسانه هایی را هم جایگزین کرد کمااینکه الان تمام روزنامه ها سایت دارند و مخاطبان به سایت هم مراجعه می کنند.

مرتبط با این خبر

  • تا اطلاع ثانوی نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران برگزار می شود

  • جای خالی آژانس های تبلیغاتی کتاب در ایران

  • آثار ترجمه؛ رکورد دار فروش کتاب در طرح تابستانه

  • آمار کتابخوانی در کشور مشکوک است + صوت

  • نیازمند کتابفروشی های بزرگ برای عرضه کتاب هستیم

  • درصد بالایی از کتاب های ترجمه در ایران اصالت ندارند

  • نقش مشارکت مردمی در افزایش جذابیت کتابخانه های عمومی

  • گذری بر فضای سیاسی و ملتهب ایران در دهه 40

  • ممیزی های کتاب ریشه در معیارهای اجتماعی دارد

  • والدین از خرید انیمیشن های خشن برای کودکان خودداری کنند