سرباز وطن شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 75 دقیقه

رادیو گفت و گو

سرباز وطن

حقوقدان: مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی متوجه جمهوری اسلامی نیست

کارشناس امور حقوقی و بین الملل مطرح کرد: خاستگاه سقوط هواپیمای اوکراینی، جنگ روانی و تهدیدات گسترده امریکاست و مسئولیت این رویداد تلخ به هیچ وجه متوجه سیستم داخلی کشور نیست.

1398/10/24
|
18:00
|

برنامه " سرباز وطن " با موضوع بررسی و تحلیل حقوق بین الملل و تروریسم دولتی آمریکا در شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی در ارتباط تلفنی با دکتر سید مجید تفرشی ، کارشناس امور حقوقی و بین الملل روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

سید مجید تفرشی در ابتدا ترور سپهبد سلیمانی را یک اقدام ناجوانمردانه و غیرقانونی توصیف کرد و گفت : عالی ترین مقام کشور امریکا ایران را به تخریب نقاط فرهنگی تهدید کرد و در چنین شرایطی یک جنگ روانی و سایبری ایجاد شد که سبب اشتباه سیستم پدافندی در تشخیص هواپیمای اوکراینی گردید.

وی تاکید کرد : اگر اقدام ترامپ در جهت ترور شهید سلیمانی قانونی بود ، مجلس و پارلمان آمریکا اختیارات او را محدود نمی کرد . در واقع مقامات ایالات متحده می دانند که عملکرد و اقدامات ترامپ از روی آگاهی نیست.

این کارشناس امور حقوقی و بین الملل ضمن تقدیر از شجاعت سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در خصوص روشنگری حادثه اخیر ، تاکید کرد : سپاه خیلی زود مسئولیت این اقدام را به عهده گرفت ، این در حالی است که اوکراین پس از گذشت چندین سال از سقوط هواپیمای مالزی پاسخ شفافی نداده است.

تفرشی با بیان اینکه سقوط هواپیمای اوکراینی به دلیل اشتباه سیستم پدافندی بوده است ، تصریح کرد : خاستگاه این اتفاق جنگ روانی و تهدیدات گسترده امریکاست و مسئولیت این رویداد تلخ به هیچ وجه متوجه سیستم داخلی کشور نیست.

وی در بخش دیگری از برنامه سرباز وطن رادیو گفت و گو در خصوص پیگیری های حقوقی این مسئله گفت : ستاد حقوق بشر برای تحقیقات بیشتر وارد شده است. همچنین وزارت امور خارجه در بخش کنسولگری در حال انجام اقداماتی هستند.

این کارشناس امور حقوقی و بین الملل گفت : تهدید به جنگ افروزی از جانب امریکا جرم محسوب می شود . اینکه ترامپ اعلام کرده پنجاه نقطه فرهنگی ایران را نابود می کند یک تخلف آشکار حقوقی است چرا که میراث فرهنگی متعلق به کل بشریت است.

تفرشی با تاکید بر اینکه حقوق اسلام بالاتر از کنوانسیون های ژنو و پروتکل های الحاقی در سطح بین المللی است ، بیان کرد : ایران اسلامی در جنگ تحمیلی با وجود داشتن سلاح های شیمیایی با دشمن مقابله به مثل نکرد و در حمله انتقام جویانه به امریکا ، غیرنظامیان را هدف قرار نداد.

وی در پایان مصاحبه تلفنی با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : قطعا یک محاکمه عادلانه ، بخش قابل توجهی از مسئولیت بین المللی ناشی از اشتباه سیستم پدافندی ایران را متوجه دولت امریکا و فضای امنیتی که در منطقه ایجاد کرده، می نماید.

دسترسی سریع
سرباز وطن