صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

نوروز99 از ساعت 17:00 به مدت 110 دقیقه

سید ناصر موسوی لارگانی با اشاره به شعار سال 1399 با عنوان «جهش تولید» اظهار کرد: اگر بخواهیم شعار سال محقق شود، هم مجلس، هم دولت و هم قوه قضائیه وظایفی دارند.

سید ناصر موسوی لارگانی با اشاره به شیوع کرونا در کشور گفت: با توجه به شیوع کرونا و از دست دادن هموطنانمان از مردم درخواست می کنم «در خانه بمانیم» را جدی بگیریم تا زودتر از شر این ویروس خلاص شویم.

وی با اشاره به شعار سال 1399 با عنوان «جهش تولید» اظهار کرد: با توجه به اینکه سال های متمادی است که شعار سال با مسائل اقتصادی نامگذاری و شروع می شود و متاسفانه به جز سال قبل که مقام معظم رهبری نیز اشاره فرمودند تا حدودی شعار سال 98 محقق شد، یعنی حدود ده درصد، سال های قبل فقط به بنر زدن، چاپ بروشور، سخنرانی ها و برگزاری همایش ها اکتفا می کردیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: اگر بخواهیم شعار سال محقق شود، هم مجلس، هم دولت و هم قوه قضائیه وظایفی دارند.

وی به عملکرد کمیسیون اقتصادی مجلس برای تحقق اهداف اقتصادی در کشور اشاره کرد و بیان داشت: کمسیون اقتصادی چندین سال است در بحث اصلاح قانون نظام بانکداری ورود کرده است. دولت حاضر نشد لایحه بیاورد. کمسیون ورود کرد و قطعا طرح کمیسیون اقتصادی هم ایراداتی دارد و نمی تواند مشکلات تولید کنندگان را که پشتیبانی مالی می خواهند رفع کند.

موسوی لارگانی افزود: برای کارهای کارشناسی و بررسی های مورد نیاز این طرح تک تک مدیران عامل بانک ها و خود بانک مرکزی حضور داشتند. اما آخر کار، روزی که قرار بود این طرح در اولویت طرح ها و لوایح مجلس قرار گیرد رئیس بانک مرکزی مخالفت کرد!

وی یکی از راهکارهای پشتیبانی مالی از تولید کنندگان را ورود بورس به میدان مطرح کرد و گفت: با ورود بورس می توانیم یک رقیب برای بانک ها داشته باشیم تا بانک ها به خود بیایند. الان که بانک ها بدون رقیب هستند هر طور که می توانند در حق صنعتگر و تولید کننده اجحاف می کنند و کسی هم به دادشان نمی رسد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: یک صنعتگر را می شناسم که برای کارگاه کوچکش 400 میلیون وام گرفته اما بیش از یک میلیارد و 300 میلیون به بانک پول داده هنوز هم بالای یک میلیارد بدهکار است. با این روش قطعا تولید کننده ما نمی تواند به آن جهش برسد.

وی با انتقاد از عملکرد سازمان مالیاتی کشور گفت: متاسفانه در این شرایط سازمان مالیاتی دارد به تولیدکنندگان فشار می آورد. کجای دنیا دیده شده که سازمان مالیاتی علی رغم اینکه قانون می گوید از سال 1395 حداکثر بتوانند بروند تراکنش های بانکی دو سال قبل را محاسبه کنند اما اکنون با وجود کرونا و مشکلات اقتصادی، تا 10 سال قبل بلکه 15 سال قبل را برمی گردند بررسی می کنند و بعد هم می گویند اگر این شرکت را شما معرفی نکردید باید خودت کل بدهی اش را پرداخت کنی چون باید تراکنش هایت را نگه می داشتی و اظهار می کردی این پول را به چه کسی داده ای.

موسوی لارگانی ادامه داد: ما با این برنامه ها نمی توانیم به جهش تولیدی که مد نظر مقام معظم رهبری است دست پیدا کنیم. چون الان اکثر کارخانه های ما با 30 درصد ظرفیت تولید دارند کار می کنند ما اگر بخواهیم جهش تولید محقق شود باید زمینه را فراهم کنیم که حداقل به 70 درصد تولید دست پیدا کنند.

وی متذکر شد: اگر این سال هایی که مقام معظم رهبری شعار سال را مباحث اقتصادی مطرح کرده بودند اگر سالی 10 درصد هم پیش رفته بودیم الان هیچ مشکل اقتصادی نداشیم ولی متاسفانه به برگزاری همایش ها بسنده کردیم. این همایش ها خوب است اما چه دردی از مردم را دوا می کند؟ چه مشکلی را حل می کند؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به دیدار نمایندگان مجلس در سال 1397 با مقام معظم رهبری، اظهار کرد: وقتی آقای دکتر لاریجانی توضیح دادند ما چند تا طرح و لایحه تصویب کردیم ایشان فرمودند «اینها خیلی خوب است. اما چه دردی از مردم را دوا کرده است؟» یعنی اینکه ما همین طور تورم قانون تصویب کنیم و به آن عمل نشود و رسما دولت بگوید من عمل نمی کنم و این قانون را قبول ندارم، این چه نتیجه ای دارد؟

وی به بعد نظارتی مجلس اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از وظایف مجلس، نظارت بر اجرای قوانین است. مجلس کجای کار است؟ چرا روی این موضوع نظارت جدی ندارد. این همه مقام معظم رهبری اشاره به اقتصاد مقاومتی کردند و فرمودند «به داشته های خودمان تکیه کنیم، کالایی که در کشور تولید می شود وارداتش حرام شرعی است» اما مجلس کجای کار است و کجا ایستاد و گفت شما دارید واردات بی رویه انجام می دهید.

موسوی لارگانی یکی دیگر از پاشنه آشیل های اقتصاد را گمرک دانست و اظهار کرد: گمرک کدام کشور می آید و می گوید از همین امروز تعرفه خروج فلان کالا، 10 یا 20 درصد افزایش می یابد. اینها را از چند ماه قبل بیان می کنند نه یک باره چراکه در بعضی مواقع صادر کنندگان و وارد کنندگان ما هم با مشکل جدی رو به رو می شوند.

مرتبط با این خبر

  • بنگاه های تولیدی؛ یگان های رزمی در جنگ اقتصادی اند!

  • راهکارهای عملیاتی کردن شعار حمایت از کالای ایرانی در کشور

  • شعار سال در بخش کشاورزی با تکیه بر توانمندی های داخلی محقق می شود

  • تحقق شعار سال، مستلزم حرکتی جهادی و انقلابی است

  • رونق تولید صادرات محور؛ در سایه وضع محدودیت های وارداتی!

  • مجلس نیاز به اصلاح رویکرد دارد

  • موضوع اشتغال در حال تبدیل شدن به چالش اساسی در نظام است

  • تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی همت مردم و مسئولان را می طلبد

  • خرید کالای ایرانی اشتغال زایی جوانان را به دنبال خواهد داشت

  • حمایت از کالای ایرانی؛ درگرو افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده!