واشنگتن به وقت نوامبر پنجشنبه‌ها از ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

واشنگتن به وقت نوامبر

گفتگو با مهدی خانعلی‍‌زاده (قسمت اول): ترامپ؛ رئیس جمهور تک دوره ای

پژوهشگر حوزه امریکا در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو با اعلام ایکنه اینبار حزب دموکرات برنده میدان خواهند بود، افزود: بر اساس آینده پژوهی معتقدم ترامپ و جمهوری خواهان تک دوره‌ای خواهند شد.

1399/07/26
|
10:20
|

مهدی خانعلی‌زاده با حضور در برنامه "واشنگتن به وقت نوامبر" که به بررسی مسائل پیرامونی انتخابات 2020 امریکا اختصاص می‌یابد، با اشاره به جایگاه این انتخابات در ابر قدرتی امریکا در عرصه بین الملل اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر ساختار و کارگزاران در انتخابات تاثیر دارند اما در مناظره اخیر دیدیم که تنها ترامپ و بایدن تخریب نشدند؛ بلکه مناظره نشان از افول سیاسی امریکا داشت.

وی با اشاره به اینکه امروز "افول امریکا" به یک فحش سیاسی تبدیل شده است، گفت: شورای روابط سیاسی امریکا چنین مسئله‌ای را مطرح نمی‌کند بلکه آرزو دارد که‌ای کاش مناظره میان دو نامزد انتخابات 2020 را کسی ندیده باشد؛ چراکه ساختار سیاسی امریکا را تحت تاثیر قرار داد.

خانعلی‌زاده گواه این ادعا را کتاب خاطرات "جان بولتون" دانست و افزود: بنده برای نوشتن مقدمه و پانویس برای ترمه این کتاب وقتی با متن اصلی روبرو شدم، کاملا مشخص بود جایگاه ساختار در امریکای سیاسی تا چه حد اهمیت دارد و حتی رئیس جمهور نمی‌تواند خارج از آن ساختار اقدامی انجام دهد.

وی با اشاره به ساختار دو حزبی در امریکا گفت: این نکته را وندی شرمن و جان بولتون بازگو می‌کنند که دو حزب جمهوری خواه و دموکرات تصمیمات خود را گرفته‌اند و کارگزاری که در اتاق کاخ سفید قرار می‌گیرد، تنها 20 تا 30 درصد شیوه مورد نظر خود را اجرایی می‌کند و حتی وزرای رئیس جمهور و سیاست خارجی دولت آینده نیز مشخص شده‌اند.

خانعلی‌زاده با اعلام اینکه تمام اصول اجرایی ترامپ طی 4 سال گذشته از پیش تعیین شده بود و با حضور شخص ترامپ در کاخ سفید این رویه‌ها تسریع شده است، ادامه داد: چندی پیش برخی دوستان داخلی اقدام به شبیه سازی انتخابات امریکا با شرایط داخلی ایران کردند ولی به واقع این شبیه سازی قابل مقایسه با داخل نیست.

این دکترای روابط بین الملل با اعلام اینکه حزب دموکرات برنده میدان خواهند بود، افزود: بر اساس آینده پژوهی معتقدم ترامپ و جمهوری خواهان تک دوره‌ای خواهند شد. ولی فوکویاما معتقد است حتی اگر بایدن هم رئیس جمهور شود، امریکا کشوری است که روی زانو کار را ادامه می‌دهد.

خانعلی‌زاده همچنین در این بخش از برنامه "واشنگتن به وقت نوامبر" تاکید کرد بایدن به نحو اولا کارگزاری برای ساختار امریکاست نه فقط بعنوان نماینده‌ی دموکرات‌ها.

دسترسی سریع
واشنگتن به وقت نوامبر