گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون كشاورزی مجلس: اگر محور توسعه را روستا قرار دهیم از اقتصاد بیمار و وابسته دور خواهیم شد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از تبدیل روستا به شهر بیان داشت: اگر محور توسعه کشور را روستا قرار دهیم و از شهر شدن روستاها جلوگیری کنیم مطمئنا از اقتصاد بیمار و وابسته به خارج و عدم خود کفایی به دور خواهیم بود.

1396/05/31
|
12:45
|برنامه " گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع موانع و راهکارهای بازگشت اشتغال به روستا و با مهندس علی نیلی دبیر انجمن سیب زمینی کاران، دانش پورشفیع خبرنگار اقتصادی روزنامه وطن امروز و سید راضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دانش پورشفیع خبرنگار اقتصادی روزنامه وطن امروز در آغاز با بیان اینکه خیلی از مناطق شهری که ما در کشور داریم در واقع روستاهای توسعه یافته هستند، گفت: روستاهایی که در قالب مناطق شهری اعلام می شوند آمارهای شهری هستند یعنی آخرین سرشماری که مربوط به سال 95 است جمعیت روستایی 26 درصد است و روستاهایی که بالاتر از 7 هزار نفر جمعیت دارند و مناطق شهری اعلام می شوند جزو شهرنشین ها محسوب می شوند ولی در واقع روستا هستند.

در ادامه سید راضی نوری با اشاره به اشتغال در حوزه کشاورزی گفت: اگر نگاه ما به روستا، نگاه تولیدی باشد و ما قابلیت ها و ظرفیت های که در روستا است برنامه داشته باشیم و از کارشناسان استفاده کنیم در این رابطه می توان کارهای بزرگی را انجام داد.

وی تاکید کرد: ما از نظر کشاورزی، دامداری، روستاهایی که در کنار مرزها هستند و اقداماتی که می توان در این خصوص انجام داد، می توانیم قدم های اساسی و اصولی برای اقتصاد مقاومتی برداریم. متاسفانه در این خصوص گرچه تدابیری دیده شده اما عملیاتی کردن آن بخاطر وابستگی به نفت و کم توجهی به روستا، برایش برنامه ای نداشته ایم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه دولت در خصوص توسعه روستاها اظهار داشت: در این لایحه به جای اینکه متولی امر وزارت جهاد کشاورزی یا مجموعه هایی که مرتبط با روستا باشد، متولی را سازمان برنامه و بودجه کشاورز گذاشته است و این منافات دارد با اینکه اگر در آینده بخواهیم صنایع تکمیلی که مرتبط با کشاورزی و دامداری است دیده نشده است.

وی با انتقاد از تبدیل روستا به شهرها بیان داشت: یکی از اشتباهاتی که در دولت دهم بود بر اساس شاخص های جمعیتی هر روستایی که به تعداد خاصی جمعیت برسد، شهر در نظر گرفته می شود بدون اینکه زیر ساختارهای لازم را آماده کند و این ضد تولید است و اگر می خواهیم در آینده اقتصاد مقاومتی را بر اصول خودش بنا نهیم یکی از مواردی که می تواند مشکل ساز باشد تبدیل روستاها به شهر است.

نوری خاطر نشان شد: اگر محور توسعه کشور را روستا قرار دهیم و از شهر کردن روستاها جلوگیری کنیم مطمئنا از اقتصاد بیمار و وابسته به خارج و عدم خود کفایی به دور خواهیم بود.

مهندس علی نیلی با بیان اینکه ایجاد اشتغال در روستاها کفایت نمی کند، تصریح کرد: باید فکر کشاورزی مدار را در تمام ارگان های کشور انجام شود. روستاها واحدهای سلولی ما هستند اگر روستاها خوب کار کنند کشاورزی ما هم خوب کار می شود و کشور هم پیشرفت خواهد کرد.

وی تاکید کرد: با اینکه زیرساخت های ما در روستاها بالا رفته ولی در یک جا اشکال داریم و نیازمند اجرای مهندسی معکوس هستیم و ببینیم برای چه مهاجرت انجام شد.

دبیر انجمن سیب زمینی کاران با اظهار به اینکه بیشترین مهاجرت ها در روستا را جوانان انجام می دهند، گفت: روستا دارای دافعه است و از طرفی شهر دارای جاذبه هایی است بنابراین باید روی این موارد کار کارشناسی انجام شود و این نیازمند اجرای مهندسی معکوس است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی