گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مدیركل توسعه وزارت تعاون: لزوم اتصال سیستم بیمه بیکاری به سیستم های کاریابی

مدیرکل توسعه وزارت تعاون گفت: ضروری است برای بهبود وضع بیکاران، سیستم پرداخت بیمه بیکاری به سیستم های کاریابی متصل شود.

1396/06/21
|
11:37
|

محمدرضا کارگر مدیرکل توسعه وزارت تعاون در برنامه " گفت وگوی اقتصادی" رادیو گفت و گو در پاسخ به این سوال که چه کسانی شامل دریافت بیمه بیکاری می شوند و نقش سازمان های ذی ربط در پرداخت آن به چه شکل است؟ گفت: باید پذیرفت که بازار کار با تعامل عرضه و تقاضای نیروی کار ممکن است در دوره های مختلف با عدم تعادل و بیکاری مواجه شود.

وی ادامه داد: انتظار می رود تا دولت به عنوان یک سیاست گذار در قالب بسته های حمایتی، اقدام به مقابله و ساماندهی تحولات بازار کار کند.

کارگر تصریح کرد: زمانی که مجموعه اقداماتی که به منظور توانمندسازی و آموزش نیروی کار برای ورود و جذب سریعتر آن ها پاسخ گو نباشد، با بیکاری مواجه می شویم و مسئله سیاست های حمایتی مطرح می شود.

مدیرکل توسعه وزارت تعاون با بیان اینکه دو گروه در سیاست های حمایتی قرار می گیرند، افزود: دسته اول افرادی هستند که در گذشته شاغل بوده و به مرور زمان و تحت تأثیر عواملی، بیکار شده اند که این افراد می توانند حداقل بیمه کارگری را از محل درآمدهای خود، دریافت کنند.

به گفته وی گروه دوم شامل افرادی می شود که در ابتدای ورود به بازار کار هستند و به دلیل اینکه ریسک های بیکاری آن ها از قبل در سیستم پیش بینی نشده، ساز و کار مواجهه با آن ها متفاوت است و دولت عمدتا در قالب برنامه هایی، از آن ها حمایت می کند.

کارگر اظهار کرد: وجه تمایز بیمه بیکاری در این است که این بیمه ریسک یا مخاطره ای که ناشی از مسائل پیش بینی نشده در حوزه کسب و کار است را پوشش می دهد بنابراین گروه هدف بیمه مشخص است.

مدیرکل توسعه وزارت تعاون گفت: سازمان تأمین اجتماعی به خوبی به وظایف خود عمل کرده اما به نظر می رسد که مدت زمان پرداخت مستمری آن، اندکی طولانی بوده که این امر نیازمند اصلاحات است اگرچه شرایط بازار کار هم متفاوت است و باید تناسبی میان این دو ایجاد شود.

وی در پایان با بیان اینکه اتصال سیستم بیمه بیکاری به سیستم های جستجوی شغل نیازمند توجه است، افزود: تلاش های خوبی در این خصوص صورت گرفت اما به نتیجه نرسیده ایم به همین منظور امید است که با تعاملات بتوان این اصلاحیه را در اسرع وقت تهیه کرد به نحوی که ذی نفعان آن را قبول داشته باشند و بتواند مصوب و عملیاتی شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی