گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت رئیسه مجلس در مصاحبه با رادیو گفت و گو: پیمان های پولی دو جانبه بهترین راهکار برای کاهش استفاده از دلار

کاتب گفت: پیمان های پولی دو جانبه سال هاست مورد تاکید مجلس شورای اسلامی است و یقینا بهترین راهکار برای کاهش استفاده از دلار در مبادلات پولی خواهد شد.

1396/08/16
|
09:07
|غلامرضا کاتب عضو هیئت رئیسه مجلس در خصوص معاملات غیردلاری در اقتصاد ایران در "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو اظهار کرد :کمرنگ کردن نقش دلار و جلوگیری از نوسانات آن در اقتصاد ملی یکی از بهترین سیاست های کلان اقتصادی است اما اینکه بتوانیم روی این موضوع به کار عملیاتی برسیم آنچه که مورد تایید مجلس شورای اسلامی است در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه افزود: اقداماتی که پس از این در این زمینه باید انجام شود در راستای وظایف بانک مرکزی و دولت است.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد:تنها راهکار اجرایی که بتوانیم از طریق آن مبادلات پولی با دلار را کاهش بدهیم ،بحث پیمان های پولی دو جانبه بین کشور است .

کاتب با اشاره به سفر اخیر رییس جمهور روسیه و آذربایجان به ایران و انعقاد پیمان های پولی دو و سه جانبه گفت: اگر بانک مرکزی بتواند پیمان های پولی دو جانبه را که سال هاست مورد تاکید مجلس شورای اسلامی است را انجام دهد یقینا بهترین راهکار برای کاهش استفاده از دلار در مبادلات پولی خواهد شد.

وی در ادامه این بحث افزود: این امر همچنین منجر به تقویت پول ملی کشورمان خواهد شد .

کاتب تاکید کرد:این امر صرفا با الزام کردن حل شدنی نیست و باید توافقات دو طرفه صورت بگیرد و بانک مرکزی را موظف به انجام این امر بکنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس تصریح کرد :در شرایط سخت تحریم یکی از راهکارهای جلوگیری از فشار زیاد این بود که ما بتوانیم پیمان های دوجانبه پولی داشته باشیم این نگاه در بانک مرکزی و وزارت اقتصاد ما وجود دارد ،اما باید توافقات دو جانبه شکل بگیرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی