گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح شد کمرنگ کردن نقش دلار در گرو توجه به اقتصاد مقاومتی

مدیرعامل شرکت صرافی بانک گردشگری گفت: برای کمرنگ کردن نقش دلار در مبادلات تجاری ضروت دارد توجه بیشتری به تولید،اشتغال و اقتصاد مقاومتی بکنیم .

1396/08/16
|
10:45
|

دکتر رضا عدالتی صداقت مدیرعامل شرکت صرافی بانک گردشگری، در خصوص معاملات غیردلاری در اقتصاد ایران در گفت و گو اقتصادی رادیو گفت و گو اظهار کرد:دلار در سال 1971 پشتوانه خودش را از دست داد و آمریکا بدون محدویت اقدام به چاپ دلار کرد که در مبادلات مورد استفاده قرار می گرفت.

عدالتی در تشریح مزایایی که آمریکا از رواج دلار می برد،گفت:امکان چاپ دلار را به اندازه نیاز خودش و کالاهای وارداتی فراهم آورده ،ازطریق دلار وام های مختلفی را به کشورهای نیازمند پرداخت می کند ،تامین مالی و تسلط بر نهادهای مالی و اینکه سیاست هایش را از طریق این نهاد ها در سطح جهانی اعمال می کند.

وی در ادامه این بحث افزود: یک مزیت دیگر اشراف اطلاعاتی است که آمریکا از طریق جهانشمول بودن دلار بدست آوره و می تواند مبادلات کشورهای مختلف را از این راه کنترل کند، یکی از مهم ترین و استعماری ترین عامل این است که آمریکا می تواند هر کشوری را که می خواهد تحریم بکند.
مدیرعامل شرکت صرافی بانک گردشگری تصریح کرد:همه کشورها به این نتیجه رسیده اند که این وضعیت قابل ادامه دادن نیست که آمریکا به هر میزانی دلار چاپ کند و تورم ناشی از افزایش حجم پول را به دیگر کشورها انتقال بدهد.

عدالتی بیان کرد:کشورهایی که از این روند آسیب دیده اند به سمت ارتقای صنعت و تولیدات داخلی خود پیش رفته و با ترمیم زیر ساخت های خودشان شرایطی را فراهم آورده اند که صادرکننده کالا و موادی باشند که غالب کشورها به آن نیاز دارند.

وی افزود:کشور ما نیز باید به این امر توجه کند و صرف نظر از مباحث شعاری با تقویت تولید این موضوع را به صورت ریشه ای حل بکند.

مدیرعامل شرکت صرافی بانک گردشگری گفت:ما دلار را به صورت یک متغییر مستقل می بینیم و می خواهیم مشکلاتی از قبیل تورم را بر اساس دلار حل بکنیم که این امر موجب می شود ما به بیراهه برویم .

عدالتی تاکید کرد:اگر اجازه بدهیم قیمت دلار مانند سایر کالاها در اقتصاد قیمتش با عرضه و تقاضا تعیین شود می توانیم به صورت صحیح تری در این زمینه عمل بکنیم و نرخی را برای ارز تعیین کنیم.

وی تصریح کرد:برای کمرنگ کردن نقش دلار در مبادلات تجاری ضروت دارد توجه بیشتری به تولید،اشتغال و اقتصاد مقاومتی بکنیم و بتوانیم کالاهایی را تولید بکنیم که مورد نیاز اغلب کشورها باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی