گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

هاشمی در مصاحبه با رادیو گفت و گو: پیمان های پولی دو یا چند جانبه،نقش دلار را کمرنگ می کند

یکی از مدیران سابق بانکی با اشاره به پیمان های پولی دو یا چند جانبه گفت: ایمن سازی و مقاوم سازی مبادلات خارجی یکی از اهداف مبادله با ارز دیگری به غیر از دلار است.

1396/08/16
|
12:45
|

دکتر بهاء الدین هاشمی یکی از مدیران سابق بانکی،در خصوص معاملات غیردلاری در اقتصاد ایران در "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو اظهار کرد: آمریکا از طریق فدرال رزرو جریان دلار را مدیریت می کند و از این روش می تواند هر کشوری را تحریم کند،در واقع دلار از ابزار پولی خارج و تبدیل به یک ابزار سیاسی شده است.

وی تصریح کرد: در همین راستا بسیاری از کشورها به دنبال راهکاری برای این امر بودند،کشورهای آسیای جنوب شرقی اولین کشورهایی بودند که اقدام به انحصار شکنی دلار کردند و تصمیم گرفتند مبادلات خود را با ارز دیگری انجام دهند.

هاشمی گفت: ما با کشورهای افغانستان و اقلیم کردستان به صورت محدود با ارز کشورهای دو طرف مبادلات را انجام می دهیم.

این مدیر سابق بانکی افزود:حدود 35 کشور دارای پیمانه های پولی یک و یا چند جانبه هستند که در حال حاضر ایران نیز با کشورهای ترکیه،روسیه ،عراق و افغانستان پیمان دو جانبه پولی دارد.

وی در توضیح پیمان پولی دو جانبه افزود: بانک مرکزی دو کشور طرف معامله این مسئله را مدیریت می کنند.به عنوان مثال ایران حسابی را در بانک مرکزی کشور ترکیه باز می کند و در خواست می کند که مطالبات را به لیر به حساب مذکور واریز کنند و به صورت متقابل آنها نیز همین روال را در ایران انجام می دهند.

هاشمی بیان کرد:البته این امر مستلزم عزم و اراده ملی،تعویض ساختار،بهبود فضای کسب و کار،تغییر قانون صادرات ،کیفی سازی و تنوع محصولات و ابزار و اصول بازار آزاد و رقابتی باید رعایت شود.

وی با بیان اینکه حذف دلار در بهترین شرایط هم عملی نیست،گفت:یکی از انگیزه های اتحادیه اروپا مقابله با سیطره دلار بود زیرا دلار اقتصاد این کشورها را در سایه قرار داده بود.

این مدیر سابق بانکی افزود:پیمان های پولی بیشتر جنبه کاربری منطقه ای دارند، به عنوان مثال پیمان پولی آسه آن کشورهای جنوب شرقی آسیا هستند و ما در حوزه خودمان در آسیای جنوب غربی می توانیم این پیمان ها را برقرار کنیم.

هاشمی تصریح کرد: ما باید به سمت پیمان هایی با منافع مشترک پیش برویم و قوانین کشورهایمان را با یکدیگر تطبیق بدهیم در این راستا مقررات گمرکی را تسهیل کنیم.

وی در پایان افزود:ایمن سازی و مقاوم سازی مبادلات خارجی یکی از اهداف مبادله با ارز دیگری به غیر از دلار است و اگر بتوانیم با یک ارز دیگر معامله بکنیم جذب سرمایه گذاری خارجی آسان تر خواهد بود .

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی