گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

پرویزیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو: نقش دلار را نمی توان در مبادلات جهانی نادیده گرفت

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه گفت: تشکیل بانک های منطقه ای و جدید در دنیا بیانگر این است سیستمی که تمام معاملات بر اساس آن و برمبنای دلار بخواهد انجام شود ،در حال کنار رفتن است اما امنیت دلار کماکان برقرار و نمی توان آن را نادیده گرفت .

1396/08/16
|
15:45
|

کوروش پرویزیان ازمدیران بانکی و رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه در خصوص معاملات غیردلاری در اقتصاد ایران در "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو اظهار کرد: دلار به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران به طور خودکار از معاملات ما حذف شده است و چندسالی است که در فرآیند عملیاتی بانک های کشور ما نقش کمرنگی دارد.

وی تصریح کرد:استانداردهای جدیدی بر بازار پول دنیا حاکم شده است و همین امر موجب بوجود آمدن مسائل جدیدی شده است که بر این اساس باید به سمت روش های نو و متفاوت حرکت کنیم.

پرویزیان بیان کرد:تشکیل بانک های منطقه ای و جدید در دنیا بیانگر این است که سیستمی که تمام معاملات بر اساس آن و برمبنای دلار بخواهد انجام شود ،در حال کنار رفتن است اما امنیت دلار کماکان برقرار و نمی توان آن را نادیده گرفت .

این مدیر بانکی افزود:اتصال سیستم های بانک های مرکزی کشورهای مختلف امری بسیار مهم در کاهش نقش دلار در مبادلات است به این گونه که افراد بتوانند ارز کشور مقصد را به راحتی در آن کشورها دریافت بکنند نیازی به انتقال ارز در این حالت نیست.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه تاکید کرد:در مورد تسویه مبادلات تجاری که حجم و سقف اعداد بسیار بالا است باید بانک مرکزی کشورها به این امور ورود پیدا کنند و یک ارز پایه را در نظر بگیرند و براساس آن مبادلات را انجام دهند.

پرویزیان اظهار کرد:در بانک توسعه اسلامی واحد پول پذیرفته شده برای مبادلات واحد پول خاصی است که متفاوت از دلار و یورو بوده که ارزش برابری برای آن تعیین می شود .

وی در پایان افزود: نکته بسیار مهم این است که این عزم در تجار و بازرگانان ما و بانک مرکزی کشورها وجود داشته باشد و حاکمیت سیاسی کشورها این موضوع را تایید و تصویب بکند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی