گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مدبر در واكنش به خروج آمریكا از پیمان تجارت اسلحه مطرح كرد: حمایت مستقیم آمریکا از جریانات تروریستی

کارشناس مسائل بین الملل گفت: آمریکا برای نفوذ بیشتر در بازار فروش اسلحه و حمایت مستقیم تر از جریانات تروریستی از عضویت در پیمان تجارت اسلحه خارج شده است.

1398/02/08
|
08:30
|

برنامه " رویداد " پیرامون موضوع خروج آمریکا از عضویت در پیمان تجارت اسلحه و در ارتباط تلفنی با روح الله مدبر کارشناس مسائل بین الملل از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

کارشناس مسائل بین الملل در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: این اقدام ترامپ اقدام تعجب برانگیزی نیست زیرا انجمن ملی اسلحه یکی از مهم ترین حامیان انتخاباتی ترامپ در انتخابات سال 2016 بود و نزدیک به 31 میلیون دلار برای کمپین انتخاباتی ترامپ هزینه کرد.

مدبر افزود: پیمان بین المللی نظارت بر تجارت اسلحه برای محدود کردن کشتار در سال 2013 در مجمع عمومی سازمان بین الملل با 193 رأی به تصویب رسید. اوباما در سال 2013 جزو حامیان آن بود و آن را امضاء کرد اما هیچ وقت در مجلس آمریکا به امضاء و تأیید نهایی نرسید و اخیراً هم دوباره به کاخ سفید فرستاده شده تا نظر جدید گرفته شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اوباما تلاش زیادی کرد تا آمریکا حمل سلاح را محدود کند اما به دلیل قوانینی که در آمریکا برای حمل سلاح سبک مصوب شده اوباما در این کار موفق نشد.

کارشناس مسائل بین الملل در ادامه مطلب یادآور شد: این پیمان به محدودیت فروش و نظارت فروش سلاح به ویژه سلاح های جنگی متعارف و سبک اشاره دارد. طبق کنوانسیون 1899 و 1907 لاهه و 1980 ژنو به گروه های تروریستی که استفاده های نسل کشی و جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی می کنند نباید سلاح سبک فروخته شود.

مدبر بیان داشت: طبق برآوردی که می شود تاجران اسلحه بین 75 تا 85 میلیارد دلار گردش مالی دارند. تأمین کننده اسلحه گروه های تروریستی مشخصاً در ردیف اول دولت ایالات متحده امریکاست که هم از این تجارت پرسود و مرگبار سود می برد و هم محدودیت آن را متضرر می کند.

وی مطرح کرد: خروج آمریکا از پیمان تجارت اسلحه فقط محدود به ضرر گردش مالی آن نمی شود. بحث این است که قانونِ نظارت بر تجارت اسلحه، ابهاماتی را به وجود آورده و ممکن است در خود آمریکا هم محدودیت هایی را برای مردم آمریکا در استفاده از سلاح ایجاد کرده و جایگاه سنتی جریان انجمن ملی اسلحه را با 4 میلیون نفر عضو متزلزل نماید. در حقیقت این بحث، یک مسئله داخلی، بین المللی و نوع توزیع سلاح هاست.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: جریانات حقوق بشری نزدیک به ده سال تلاش می کردند تا این پیمان جهانی در پارلمان کشورها مصوب شود اما وقتی ایالات متحده به صورت علنی اعلام کرده که از این پیمان خارج می شود یعنی قبح فروش این سلاح به جریانات تروریستی شکسته خواهد شد.

مدبر ابراز داشت: نکته مهم قضیه این است که هیمنه آمریکا در نظام بین الملل به عنوان مدافع حقوق بشر و مقابله ظاهری با جریانات تروریستی، به ویژه در دولت اوباما که تلاش شد تا این ظاهر استفاده شود و سالها با ساخت فیلمهای مختلف خود را حامی بشر معرفی می کردند، از بین رفت و الان مشخص شد که ترامپ فقط به تعهداتی که با جریان های اقتصادی در زمان انتخابات بسته بود پایبند است.

وی گفت: این موضوع از این جهت که ترامپ ادعا می کند می خواهد عزت و اقتدار آمریکایی را بازگرداند یک جنبه روانی در داخل آمریکا دارد اما جنبه اقتصادی آن حذف برخی واسطه ها، نفوذ بیشتر در بازار فروش اسلحه و حمایت مستقیم تر از جریانات تروریستی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی