گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نگاهی به سیاست های ضدصادراتی دولت؛ ماجرای پیشنهاد ارزی که بلافاصله توسط مجلس پذیرفته شد، چه بود؟

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت برای مدیریت سیاست های ارزی یک پیشنهاد داد و مجلس هم آن را حکم کرد.

1398/05/26
|
08:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ظرفیت های مغفول صادراتی به کشورهای اروپایی در ارتباط تلفنی با دکتر محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حسینی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: صادرات را نمی توان جدا از سیاست های تولیدی، ارتباط با سایر کشورها و تولید محصولات استراتژیک و قابل رقابت محسوب کرد.

وی با اشاره به وجود پتانسیل های ویژه و عظیم در ایران در حوزه صادراتی گفت: ما طی سال های اخیر فقط به صادرات نفت و فراورده های نفتی توجه کردیم و از پتانسیل تولیدات داخلی غافل شدیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در رابطه با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در این حوزه بیان کرد: پیاده سازی سیاست های اقتصاد مقاومتی به صورت کامل و جامع نیازمند توجه به توانمندسازی داخلی در حوزه های مختلف و شرایط مصرف در داخل است.

حسینی با اشاره به مثالی در این باره بیان کرد: ما پتانسیل عظیمی در تولید گوشت مرغ و تخم مرغ داریم اما به دلیل سیاست های وزارت جهاد کشاورزی موفق به صادرات این محصولات نشده ایم.

وی بر ضرورت ارتباط با سایر کشورها و عرضه تولیدات در بازار آنها تأکید کرد و افزود: وزارت بازرگانی در این سیاست اقدامی نکرده و ایران به عنوان کشوری که فقط در حوزه نفت و گاز آثار صادراتی دارد شناخته می شود چراکه اغلب سیاست ها در حوزه مصرف گرایی و واردات اتخاذ شده است.

این نماینده مجلس با انتقاد از عملکرد مجلس در حوزه صادرات گفت: ما امسال برای حمایت از صادرکنندگان، کاری کردیم که شرایط برای صادرکنندگان سخت تر شد.

وی در توضیح بیشتر گفت: افزایش نرخ ارز شرایط خوبی را برای صادرات فراهم کرد اما امسال برای اینکه هر بازرگانی ارز خود را وارد کشور کند، در قانون بودجه 98 سیاست های تشویقی و جایزه های صادراتی را برای افرادی که ارز را وارد کشور و اظهار می کنند در نظر گرفتیم. این یک حرکت ضد صادراتی بود که دولت آن را برای مدیریت سیاست های ارزی پیشنهاد داد و مجلس هم آن را حکم کرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از اینکه کالاهای تولید داخل از نظر استاندارد و کیفیت شرایط ایده آلی برای صادرات به اروپا ندارند گفت: ما همسایگان را که شرایط خوبی برای جذب صادرات و تولید کشور دارند رها می کنیم و به دنبال صادرات به اروپا هستیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی