گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كامران ندری: حذف چهارصفر در شرایط فعلی ضرورت ندارد

کارشناس اقتصادی حذف چهار صفر در شرایط فعلی را غیر ضروری خواند و گفت: ایران نه تنها اصلاحات لازم را انجام نداده بلکه به مرحله اضطرار هم نرسیده است.

1398/06/20
|
10:45
|

برنامه "گفتگوی اقتصادی" با موضوع حذف صفر از پول، آسیبها و مزایا با حضور کامران ندری کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه و دکتر لطفعلی بخشی استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی از آنتن رادیو گفت وگو به روی آنتن رفت.

ندری با اشاره به تاریخچه ای از طرح "حذف صفر از پول ملی" بیان کرد: در دوران سلطنت ناصرالدین شاه برای اولین بار سه صفر از واحد پول ملی حذف شد، در آن زمان واحد پول ایران "دینار" بود و هر هزار دینار برابر با یک قِران تعریف می شد.

کارشناس اقتصادی افزود: در زمان رضاشاه نیز یک صفر از هزار دیناری حذف و صددینار معادل یک ریال تعریف شد. واحد پول اصلی کشور از این دوران به بعد ریال و واحد پول خرد دینار بود اما به تدریج دینار نیز حذف شد و امروز هم در معاملات ما به جای ریال، از تومان استفاده می شود.

وی متذکر شد: در آن زمان، نظام پولی بین الملل بر پایه طلا بود و ریال نیز بر همین مبنا تعریف می شد اما از جنگ جهانی دوم به بعد پایه و اساس نظام پولی تغییر کرد.

ندری با بیان اینکه در حال حاضر مردم برای ساده سازی معاملات، خود اقدام به حذف صفر می کنند گفت: این موضوع از دهه 80 مطرح شد اما جمع بندی مطالعات در این دهه نشان داده که داشتن یک واحد پول قدرتمند در ابتدا نیازمند اصلاحات اساسی در نظام پولی کشور به ویژه اقدام در جهت کنترل تورم است.

این استاد دانشگاه با ابراز اینکه تورم باعث کاهش ارزش پول ملی می شود گفت: تورم در بلند مدت به یک پدیده پولی تبدیل خواهد شد و با میزان خلق پول در اقتصاد نیز ارتباط وسیعی دارد.

وی با اشاره به اینکه سرعت رشد نقدینگی در اقتصاد ایران به نسبت رشد اقتصادی و تولیدی به شدت بالاست افزود: میانگین رشد نقدینگی حدود 30 درصد است درحالیکه متوسط رشد اقتصادی کشور طی چهار دهه گذشته 4 درصد می باشد.

ندری همچنین گفت: متوسط نرخ تورم در کشور حدود 18 درصد است و این آمار، ضرورت اصلاحات ساختاری در نظام بانکی برای مهار تورم را نشان می دهد چراکه حداکثر نرخ تورم مفید در کشور در حال توسعه ای مانند ایران فقط پنج تا شش درصد است.

کارشناس اقتصادی با اشاره به دو دسته از کشورها که به حذف صفر از پول ملی اقدام کردند گفت: برخی کشورها مانند ترکیه اصلاحات ساختاری لازم را انجام دادند و در مرحله آخر مبادرت به حذف صفر کردند که نسبتاً هم موفق شدند. برخی کشورها نیز مانند زیمبابوه بدون انجام اصلاحات، از روی اضطرار و در شرایط ابر تورم اقدام به حذف صفر کردند. در این میان کشور ما نه تنها اصلاحات لازم را انجام نداده بلکه به مرحله اضطرار هم نرسیده و از این رو حذف چهار صفر در این شرایط ضرورتی ندارد.

در ادامه این "گفتگوی اقتصادی"، لطفعلی بخشی حذف صفر از پول ملی را ضروری دانست و در عین حال اظهار داشت: ما مدتهاست که اسکناس 100 ریالی و 200 ریالی ندیدیم و تقریبا کالایی کمتر از هزار ریال هم نداریم بنابراین این صفرها عملاً حذف شده و در مبادلات مردم هم تاثیری ندارد.

وی افزود: حذف صفر از پول ملی در مرحله آخر سلسله اصلاحات اقتصادی قرار می گیرد لذا در ابتدا باید تورم را تا حد معقول کاهش داد.

استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی متذکر شد: به عقیده برخی صاحب نظران، قیمت پول ایران در مقایسه با پول در دنیا جالب نیست، به عنوان مثال 130 هزار ریال ایران معادل یک یورو است.

بخشی همچنین با اذعان به اهمیت ویژه زمان اجرای سیاست حذف صفر از پول بیان کرد: اجرای این طرح در زمان نامناسب، شاید یک تورم چند درصدی ایجاد کند.

وی با اشاره به دلیل اصلی مطرح شدن حذف چهارصفر از پول ملی در این مقطع زمانی از سوی دولت گفت: مدیریت جدید بانک مرکزی به نسبت گذشته موفق تر عمل کرده است، به عنوان مثال یکی از اتفاقات در دو ماه گذشته، کندتر شدن ریتم تورم در کشور و کنترل قیمت ارز بود.

این استاد دانشگاه یادآور شد: سالانه در نظام بانکی ایران بین 200 تا 250 هزار تومان سود پرداخت می شود درحالیکه این سود حاصل کار سیستم اقتصادی کشور نیست و یکی از علل اصلی افزایش نقدینگی در کشور محسوب می شود. جالب اینکه دولت لایحه گرفتن مالیات از سود بانکی را مطرح نمی کند که در نتیجه هر سال باید شاهد افزایش سود بانکی و پایه پولی کشور باشیم.

بخشی در ادامه "گفتگوی اقتصادی" رادیو گفت و گو تصریح کرد: نظام بانکی در حال حاضر به وام های غلطان کشور سود پرداخت می کند و جالب اینکه مدیران هم بر مبنای این سود پاداش دریافت می کنند درصورتیکه مبنای این چرخه، هیچ و پوچ و حباب است.

استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در پایان ابراز داشت: دولت در موارد متعدد ثابت کرده که تشخیص های دقیقی ندارد. اگر فرضاً زمان اجرای این لایحه دولت هم مناسب باشد، باز هم لایحه مشکل دار است و می تواند بهتر از این باشد

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی