گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی: زنان پیش قراولان تغییر در وضعیت اقتصادی هستند

زهرا سعیدی گفت: زنان تاثیرات رفتاری دارند که به این مسئله کم توجهی می کنیم زیرا رفتارهای فرهنگی برای بهبود اقتصاد مهمترین بخش برای تغییر در وضعیت اقتصاد است که زنان اثرگذاری بسیار بالایی دارند.

1396/02/22
|
10:46
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع زنان و اقتصاد ملی و با حضور میترا افضل کارآفرین و مخترع برتر سال 94 و زهرا سعیدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

میترا افضل با اشاره به نقش زن در اقتصاد، تصریح داشت: یکی از مهمترین نقش های زنان در این حوزه، مادر بودن است. کانون خانواده که نخستین کانون اجتماعی است، نیاز است مادر، افراد خانواده را در مسیری که باید باشند، قرار دهد.
وی نقش تربیتی زنان را پر رنگ دانست و عنوان داشت: اگر بخواهیم روی اقتصاد تاثیر مثبت بگذاریم، تربیت خانواده ای اقتصادی و صرفه جو که فرهنگ صحیح مصرف و خرید را بدانند در اولویت است.

کارآفرین و مخترع برتر سال 94 ادامه داد: وقتی از اقتصاد مقاومتی صحبت می کنیم، در گام نخست مادر است که باید به فرزندانش آموزش دهد تا فرهنگ صرفه جویی به فرزند آموخته شود. بنابراین نقش زن در اجتماع یکی از مهمترین و پر رنگ ترین نقش ها است بخصوص در اقتصاد که البته در این حوزه نامحسوس است.

وی با تاکید بر اینکه برای حضور زن در اجتماع نیاز به زیرساخت هایی است، گفت: البته ترجیح می دهیم برای حضور زن در اقتصاد و اجتماع امتیاز و تسهیلات ویژه ای داده نشود چون می دانیم وقتی یک زن را استخدام کنیم، ممکن است بعد از مدتی ازدواج و فرزندآوری و شیردهی و امثال این مسائل نیز پشت آن به وجود بیاید و به همین دلیل ترجیح می دهیم یک زن را استخدام نکنیم.

افضل به زیرساخت ها اشاره کرد و بیان داشت: مهدهای کودک در حال حاضر پرورش دهنده نیستند و فقط نگهداری کننده هستند و آن هم نه در سطح و اندازه مناسب. در واقع زنان می توانند بخش های تربیتی جامعه را در اختیار بگیرند.
زهرا سعیدی با تاکید بر محوریت زن در اقتصاد خانواده، گفت: کسی نمی تواند منکر نقش زنان در بهبود الگوی مصرف شود و البته نقش زنان تنها به این بخش محدود نمی شود.

وی تصریح داشت: زنان تاثیرات رفتاری دارند که به این مسئله کم توجهی می کنیم زیرا رفتارهای فرهنگی برای بهبود اقتصاد مهمترین بخش برای تغییر در وضعیت اقتصاد است که زنان اثرگذاری بسیار بالایی دارند. در واقع باید پیش از اینکه نگران اقتصاد باشیم، باید نگران رفتارهای فرهنگی برای بهبود اقتصاد باشیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی‌ در عین حال اشاره کرد: البته در خانواده هایی که زنان نیز اشتغال دارند، باز هم معضلات مربوط به ناهنجاری های فرهنگی در حوزه اقتصاد را شاهد هستیم. در این زمینه رسانه ها و صدا و سیما می تواند ورود کند و نسبت به آموزش ایشان اقدام کند. همچنین آموزش در مدارس اهمیت زیادی دارد.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی