گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كارشناس ارشد اقتصادی: برداشت از صندوق توسعه ملی تبعات تورمی ندارد

حقانی نسب در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: برداشت از صندوق توسعه ملی برای بازار سرمایه تبعات تورمی ندارد.

1399/06/26
|
13:30
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر عباسعلی حقانی‌نسب، رئیس هیئت مدیره یکی از شرکت‌های سبدگردان و کارشناس ارشد اقتصادی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» در رابطه با برداشت از صندوق توسعه ملی برای بازار سرمایه مصاحبه کرد.

حقانی نسب با بیان اینکه فلسفه وجودی صندوق توسعه ملی تک بعدی نیست، گفت: سرمایه‌گذاری برای نسل‌های آینده در زیرساخت‌ها، جلوگیری از بیماری هلندی در اقتصاد، حفظ منابع ارزی و ثبات بازارها در زمان بحران از جمله اهداف این صندوق به شمار می‌روند.

وی افزود: هر کسی که از اول فروردین سهمی در این بازار خریده سود کرده، اما از تیرماه به بعد هر کسی وارد این بازار شد ضرر کرده است، لذا اینکه عده‌ای می‌گویند برداشت از صندوق توسعه ملی برای بازار سرمایه تبعات تورمی دارد اجحاف است.

این کارشناس ارشد اقتصادی ادامه داد: تبعات تورمی زمانی اتفاق خواهد افتاد که صندوق توسعه ملی یا بانک مرکزی نتوانند این ارز را بفروشند، اما وقتی می‌توانند بفروشند و واردات کنند عملا تبعات تورمی در این زمینه نخواهیم داشت.

حقانی نسب ورود مستقیم مردم به سامانه معاملاتی را اشتباه دانست و در عین حال متذکر شد: ما نباید به خودمان حق بدهیم که درمورد بازار سرمایه اظهارنظرهایی کنیم که منجر به تشویش اذهان عمومی شود.

وی که از رفتار توده واری بازار سرمایه انتقاد می‌کرد، گفت: ما همان زمانی که مردم را مستقیماً به بازار سرمایه دعوت می‌کردند مخالفت‌مان را اعلام کردیم، اما هم دولت و هم مجلس در این رفتار توده واری بازار سرمایه موثر بودند.

حقانی نسب در رابطه با اینکه گفته می‌شود صندوق توسعه ملی منابع ارزی ندارد، گفت: این ارز یا مسدود شده یا اینکه در خارج از کشور است که می‌توان به واردات اختصاص داده شود.

همچنین در ادامه، دکتر فردین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه گفت: چطور از سه ماه قبل تکالیف متعددی خطاب به سهامداران عمده و دولت می‌شود که حتماً باید سهام مازاد را عرضه و تقاضا در بازار را پاسخ دهند، اما هنوز سه ماه نشده قوانین و مقررات جدیدی وضع می‌کنیم و الان هم دست به دامن صندوق توسعه ملی شده‌ایم؟ !

وی افزود: موضوع برداشت از صندوق توسعه ملی برای بازار سرمایه در شرایطی مطرح می‌شود که فقط خود دولت بالغ بر 700 هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام دارد!

این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: سهامداران غیرحرفه‌ای نباید اینطور آموزش ببیند که همیشه سود خواهند کرد، چراکه بازار فراز و نشیب خودش را دارد. گرچه سرمایه‌گذاری میان مدت و بلند مدت در بازار سرمایه منتهی به سود خواهد شد، اما درست هم نیست که منافع ملی را به اهداف کوتاه مدت گره بزنیم.

آقابزرگی بهترین مکانیزم ایجاد تعادل بازار سرمایه را درون خود این بازار دانست و گفت: رویکرد تعمیق بازار سرمایه حتی با استفاده از ذخایر ارزی یا هر صندوق دیگری درست نیست، اما تداوم بازارگردانی و سرمایه‌گذاری غیرمستقیم پیشنهاد می‌شود.

کارشناس بازار سرمایه متذکر شد: صَرف منابع برای بازار سرمایه صددرصد سرمایه‌گذاری موفقیت‌آمیزی خواهد بود، اما یک تضادی هم با بحث تکالیف اصل 44 قانون اساسی دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی