گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دبیر كانون سراسری انبوه سازان مسكن و ساختمان كشور: یک میلیون و دویست هزار واحد مسکونی برای تعادل بازار مسکن نیاز است

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور گفت : بر اساس بعد خانواری که در آینده به جمعیت کشور اضافه می شود ، حدود یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی در سال نیاز داریم .

1396/03/22
|
09:10
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع نیاز واقعی امروز به تولید مسکن؛ تبیینی بر عبور از رکود در مسکن و با حضور مهندس ایرج رهبر عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان و مهندس فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور به روی آنتن رفت.

مهندس ایرج رهبر با اشاره به وضعیت مسکن در ایران خاطرنشان کرد: در سال 86 آماری گرفته شد که بر اساس آن، در مقابل 17.5 میلیون خانوار، حدود 16 میلیون مسکن داریم که نشان از کمبود یک و نیم میلیون واحد مسکن می داد.

وی ادامه داد: با توجه به رشد جمعیت و آمار آن سال و همچنین تعداد ازدواج که 850 هزار مورد است، برآورد شده بود که سالانه یک و نیم میلیون واحد مسکن نیاز داریم و پیش بینی کرده بودند در ده سال آینده 15 میلیون واحد مسکونی را بتوانیم تولید کنیم.

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه سازان به آمارگیری نفوس و مسکن در سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: این آمار کمی تناقض دارد و گویای واقعیت نیست. از یک طرف نشان می دهد دو میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی خالی داریم و از طرف دیگری همان آمار اعلام می کند 24 میلیون خانوار در 22 میلیون واحد در حال زندگی هستند. بدین ترتیب آمار نشان می دهد همچنان کمبود یک و نیم میلیون واحد مسکونی بعد از ده سال را داریم که این کمبود از دهه 40 وجود داشته است.

وی با تاکید بر اهمیت برنامه ریزی در حوزه مسکن، اظهار داشت: از یک سو بیش از دو میلیون واحد مسکونی خالی در کشور داریم و از سوی دیگر حدود یک میلیون واحد مسکونی نیز کم داریم. این موضوع ناشی از برنامه ریزی اشتباه و نادرست کلان کشور است. متولیان امر مسکن که در درجه نخست، وزارت راه و شهرسازی است، باید در این حوزه برنامه ریزی مناسبی داشته باشند.

در ادامه مهندس فرشید پورحاجت با اشاره به سرشماری نفوس و مسکن، عنوان داشت: در طی پنج سال گذشته رشد اجاره نشینی در کشور تغییراتی داشته است و اگر این مورد را در کنار آمارهای به دست آمده بررسی کنیم، می توانیم یک جمع بندی مناسب برای افق 1404 داشته باشیم.

وی اشاره کرد: بر اساس قانون و نیاز کشور، باید سالانه بالغ بر یک میلیون واحد در کشور ساخته شود تا بتوانیم به تعادلی که نیاز است برسیم.

دبیر کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با بیان اینکه برای تعادل بازار مسکن، حدود یک میلیون و 200 هزار واحد مسکونی در سال نیاز داریم، عنوان داشت: این ساخت و سازها بر اساس بعد خانواری باید صورت بگیرد که در آینده به جمعیت کشور اضافه می شود و همچنین میزان واحد مسکونی که در بافت فرسوده وجود دارند.

وی با تاکید بر هدایت سرمایه گذاری در بخش مسکن، عنوان داشت: وقتی گفته می شود دو میلیون و 500 هزار واحد مسکونی خالی داریم، باید آسیب شناسی شود. در سال 90 پنج میلیون خانوار مستاجر داشتیم و در حال حاضر آمار حدود هفت میلیون نفر است یعنی دو میلیون نفر به مستاجرین اضافه شده است.

قابل ذکر است، برنامه "گفت و گوی اقتصادی" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود و علاقه مندان می توانند برای دریافت فایل صوتی این برنامه به سایت رادیو گفت و گو مراجعه کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی