گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

کابینه رئیسی متشکل از افراد توانمند و مردمی باشد!

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ورود افراد صلاحیت‌دار و توانمند در بخش خصوصی را به کابینه دولت رئیسی موجب برون رفت از مشکلات اقتصادی کنونی عنوان کرد.

1400/04/29
|
11:31
|

محمد صفایی در گفتگو با برنامه «گفتگوی اقتصادی» معتقد است مشارکت مردمی باید به صورت تمام عیار و گسترده در حوزه اقتصاد دیده شود و در این ارتباط تاکید کرد یکبار برای همیشه بایستی یک تصمیم قاطع گرفته شود.

وی ادامه داد: سال گذشته مجلس برای حذف ارز ترجیحی اصرار داشت و از طرفی دولت فشار آورد که با حذف این ارز، قیمت کالاها چندین برابر خواهد شد.

به گزارش رادیو گفت‌وگو، صفایی گفت: در این راستا نوعی نگرانی وجود داشت که رها شدگی که دولت در دستور کار قرار داده است، بیش از این استمرار یابد و به همین جهت، مجلس تا 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی وارد میدان کرد اما این مسئله و تصمیم هم بی نتیجه ماند.

وی با بیان این مطلب افزود: اگر قرار بود ارز ترجیحی به خوراک طیور داده شود، مرغ باید تا کیلویی 12 هزار تومان در سبد مردم یافت می شد؛ نه اینکه امروز با رقم 35 تومان خریداری شود.

صفایی اضافه کرد: این رویه مشخص می کند که ارز ترجیحی به واقع به دست مصرف کننده نرسیده است چون قابلیتِ مدیریتِ آن وجود ندارد.

این نماینده مجلس لزومِ توجه به این گونه موارد در کسری بودجه را متذکر شد و افزود: راه حل اصلی اینست که آقای رئیسی نیروهای مردم مدار را وارد کابینه دولت کند که در این صورت همه مشکلات از جمله کمبود منابع مالی قابل مدیریت است.

صفایی معتقد است اگر عناصر کارآمد و مردم مدار وارد کابینه دولت سیزدهم شوند، منابع تولید شده و حجم وسیع نقدینگی جهت دهی خواهد شد.

وی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، تاکید کرد: این مسئله در بودجه پیشبینی شده است که با فروش سهام شرکت های دولتی، فروش اتفاق افتد.

صفایی در هر حال عناصر کارآمد را موجب به نتیجه رسیدنِ کارهای بزرگ در دولت و حوزه اقتصاد عنوان کرد.

***راز ورود بخش‌خصوصی در اقتصادکلان چیست؟

مهدی غضنفری به بخشی از راهکارهای اقتصادی برای برون رفت از مشکلات اشاره کرد و گفت: برخی معتقدند که باید ریاضت اقتصادی را تحمل کنیم که صدای مردم در می آید و عده ای دیگر می گویند با چاپ پول نقدینگی را فزونی دهیم که در این صورت هم یک سیلی محکم به صورت خودمان نواخته خواهد شد.

وی استقراض داخلی و خارجی را هم راهکاری دیگر دانست و معضلات این شیوه را بیان کرد و گفت: راهکار موثر تر به نام توسعه مردمی است؛ یعنی دولت تا جایی که می تواند در پروژه های سرمایه گذاری از منابع خود هزینه نکند و حتی اقدام به واگذاری پروژه های نیمه تمام نماید.

غضنفری با اعلام اینکه بار بخش عمرانیِ بودجه نباید صفر شود و از طریق سرمایه گذاران بخش خصوصی باید تامین گردد، ادامه داد: این مطلب با اسناد خزانه متفاوت است؛ اسناد بدین معناست که یک پیمانکار پروژه ای نظیر نیروگاه را پیش برد و دولت در قبالِ آن یک چک به پیمانکار بسپارد.

وی معتقد است سرمایه گذاری باید از بخش خصوصی خواسته شود و هزینه های خود را از نتیجه‌ی پروژه ها کسب کند. در این صورت سرمایه گذاری های زیر بنایی به بخش خصوصی اعطا می شود و از طرفی ریسک سرمایه گذاری حذف می گردد.

غضنفری همچنین لزوم واگذاریِ پروژه های نیمه تمام را به بخش خصوصی متذکر شد و افزود: دولت از منابعِ حاصله از این بخش می تواند ریسکِ سرمایه گذاری بخشِ خصوصی را پوشش دهد.

این کارشناس حوزه اقتصاد در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو گفت‌وگو، بخش اعظم سرمایه داران را گروهی از ایران دوستانی معرفی کرد که سرمایه دار هستند و خواستار تجمیع سرمایه خود در بازار ارز و سکه هم نیستند و می توانند به خوبی در این حوزه سرمایه گذاری کنند!

غضنفری با تاکید بر اینکه امروز اگر شیوه های حکمرانی خود را اصلاح نکنیم، به دستاوردهای اقتصادی نخواهیم رسید، افزود: امروز برای سهل شدن فضای کسب و کار باید با بخش خصوصی، ارتباطی متداوم در حوزه تجارت داشته باشیم.

غضنفری در این راستا پیشنهاد داد رئیس جمهور می تواند در روزهای معینی از ماه، با فعالان اقتصادی و دیگر دست اندرکاران بخش خصوصی جلساتی تخصصی داشته باشد و وزرا نیز در این جلسه حضور یابند.

وی لزوم ادامه دار بودن چنین جلسه ای را حداقل تا یکسال متذکر شد و افزود: چنین جلسه ای نباید نمادین باشد. ده ها قطعه فیلم گرفته و بارها پخش شود. بلکه همه کارشناسان باید در این جلسه اظهار نظرکنند.

غضنفری ادامه داد: در این صورت آرامش خاطری در بخش خصوصی ایجاد می شود و می داند گوش شنوایی پیدا شده است که کار خود را در کشور گسترش دهد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی