گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عزیزی مطرح كرد: پیمان شانگهای؛ فرصتی برای برون رفت از مشکلات اقتصادی

نائب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رادیو گفت وگو اظهارکرد:باید از پیمان شانگهای برای برون رفت از برخی مسائل و مشکلات استفاده کرد.

1400/06/29
|
10:56
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر ابراهیم عزیزی، نائب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درمورد اهمیت اقتصادی و تجاری پیوستن دائم ایران به پیمان شانگهای با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

عزیزی گفت: پیمان شانگهای از جمله ظرفیت های خوبی است که با مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و شانگهای فراهم شده و لذا باید از همه ظرفیت های اقتصادی کشورمان برای برون رفت از برخی مسائل و مشکلات و گرفتاری ها استفاده کنیم.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از نظر جغرافیایی، اقتصادی، انرژی، نفت و گاز و منابع طبیعی و گردشگری ظرفیت های خوبی دارد و همین باعث شد که سازمان شانگهای، ایران را به عنوان عضو دائم شانگهای بپذیرد.

نائب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: از سوی دیگر در کشورهای عضو شانگهای نیز ظرفیت های اقتصادی وجود دارد که اگر از این ظرفیت ها هم استفاده کنیم نیازهای مشترک و متقابل بین سازمان شانگهای و ایران اسلامی برطرف خواهد شد.

عزیزی متذکرشد: همه این موقعیت های جغرافیایی، وضعیت بنادر و دریانوردی و گردشگری و غیره فرصت های خوبی هستند اما به شرطی که ما خالق شرایط باشیم نه مخلوق شرایطی که دیگران برای ما فراهم کنند.

این نماینده مجلس در رادیو گفت و گو، بهره گیری از ظرفیت های شانگهای را نیازمند تعریف یک بسته کامل و جامع و یک استراتژی مبتنی بر فرصت ها دانست و گفت: دوری از شرق و نزدیکی با غرب در دولت قبلی باعث شد که امکان استفاده از فرصت ها را نداشته باشیم.

عزیزی درمورد نقش مجلس در این زمینه اظهارکرد: دولتها بر اساس قوانین جاری این اجازه را دارند که تفاهم نامه و یادداشت تفاهم با کشورهای طرف توافق را امضا کنند اما اگر قرار باشد که توافقنامه به قراردادهای مختلفی تبدیل شود مجلس شورای اسلامی طبق وظیفه قانونی خود، این قراردادها را تأیید و تصویب خواهدکرد.

****باید امنیت انرژی چین و هند را به ایران وابسته کنیم

دکتر سامان ملک پور کارشناس و پژوهشگر اقتصادی اندیشکده آرا درمورد اهمیت اقتصادی و تجاری پیوستن دائم ایران به پیمان شانگهای با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.
ملک پور گفت: همکاری ایران با سازمان شانگهای بر سه مولفه اقتصادی واردات و صادرات و سرمایه گذاری داخلی تأثیرگذار است.

وی با بیان اینکه پیمان شانگهای در هر یک از این سه مولفه، ظرفیت های بالقوه ای دارد افزود: اگر دولت و مجلس برنامه ریزی درست و همه جانبه ای ارائه دهند به راحتی می توان از این فرصت های بالقوه استفاده کرد.

پژوهشگر اقتصادی اندیشکده آرا با اشاره به اینکه غفلت از شرق و سند همکاری برجام، روابط اقتصادی ایران را با سایر نقاط دنیا ضعیف کرد اظهارکرد: با توجه از دست رفتن اعتماد ما در جریان همکاری ها و تفاهم نامه ها با غرب، مسئولان جمهوری اسلامی به این نتیجه رسیدند که باید یک چرخش راهبردی و نگاهی هم به شرق داشته باشند.

ملک پور در رادیو گفت وگو با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به واسطه موقعیت ژئوپلیتیکی که دارد می تواند حلقه و نقطه ی وصل شرق به غرب و شمال به جنوب دنیا باشد گفت: ایران به واسطه ظرفیت های درونی و به عنوان تولیدکننده و عرضه کننده بزرگ انرژی می تواند با بازیگران بزرگی مانند چین و هند همکاری کند و این باعث می شود که امنیت اقتصادی چین و هند به ایران گره بخورد.

وی افزود: ما با استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های بالقوه کشورمان به ویژه موقعیت جغرافیایی و انرژی می توانیم یک امنیت اقتصادی تعریف کنیم.

ملک پور یادآورشد: سازمان همکاری های شانگهای با علم به اینکه ایران در تحریم آمریکا قرار دارد ایران را پذیرفت که این حرکت، نوعی حرمت شکنی بین المللی نسبت به تحریم های آمریکا محسوب می شود.

پژوهشگر اقتصادی اندیشکده آرا با بیان اینکه رویکرد کشور چین و هند به ایران یک رویکرد اقتصادی است گفت: ما باید امنیت انرژی آنها را به خودمان وابسته کنیم که در این صورت حتی اگر آمریکا هم ما را تحریم کند مشکل خاصی نخواهیم داشت.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی