گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو سابق شورای عالی مالیاتی: تغییرات قانون مالیات های مستقیم باعث تحول خواهد شد

عضو سابق شورای عالی مالیاتی با اشاره به لایحه دولت برای اصلاح قانون مالیات های مستقیم، گفت: البته این اصلاحاتی که قرار است روی این قانون انجام شود، باعث تحول عظیمی که مورد انتظار است، نخواهد شد و در واقع انتظارات را در این حوزه برآورده نخوا

1396/05/02
|
09:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع اصلاح قانون مالیات های مستقیم و با حضور محمد رزاقی عضو سابق شورای عالی مالیاتی و مدرس دانشگاه و کارشناس رسمی دادگستری و دکتر سیاوش غیبی پور کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی روانه آنتن شد.

محمد رزاقی با اشاره به لایحه دولت برای اصلاح قانون مالیات های مستقیم، گفت: البته این اصلاحاتی که قرار است روی این قانون انجام شود، باعث تحول عظیمی که مورد انتظار است، نخواهد شد و در واقع انتظارات را در این حوزه برآورده نخواهد کرد.

عضو سابق شورای عالی مالیاتی ادامه داد: برداشت مسئولین سازمان مالیاتی از تبصره ماده 86 قانون مالیات های مستقیم برداشت صحیحی نبود زیرا فکر می کردند این تبصره برای پاره وقت ها است یعنی متعلق به حقوق بگیرهایی که به شکل پاره وقت کار می کنند، در حالی که پیام این ماده قبل از اصلاح در ماموریت ها بود.

وی توضیح داد و گفت: در آن تبصره آمده بود اگر پرداختی از طرف غیر از پرداخت کنندگان حقوق اصلی صورت بگیرد، بدون کسر معافیت مجدد، مالیات از آن کم می شود.

این کارشناس رسمی دادگستری برای ماده 86 به ذکر مثالی پرداخت و بیان داشت: به عنوان مثال بنده کارمند وزارت امور اقتصادی و دارایی هستم و ماموریت می دهند تا در دانشکده تدریس کنم و حقوقم را از همان مبدا یعنی وزارت دارایی می گیرم اما دانشکده رقمی مازاد پرداخت می کند. قانون نباید مالیاتی از این دستمزد کم کند. متاسفانه عموم کارشناسان حوزه مالیات فکر کردند این قانون برای پاره وقت ها است در حالی که این گونه نیست.

در ادامه دکتر سیاوش غیبی پور با اشاره به تفسیرهای اشتباهی که از قوانین در این حوزه وجود دارد، اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در قوانین داریم این است که یک محیط آزمایشی حتی به صورت مجازی برای قوانین وجود ندارد و این باعث ایجاد مشکل در حوزه اجرا می شود و بعد از یک سال مجبور به اصلاح قوانین می شوند.

این کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی با اشاره به اینکه دریافت مالیات از افراد از دو روش است، گفت: برای افراد حقوق بگیر یک روش و برای کسانی که کار حجمی انجام می دهند، روش دیگری وجود دارد تا مالیات از ایشان اخذ شود. خیلی از شرکت هایی که حقوق می دهند به گونه ای تنظیم می کنند که به سود خود و کارمند باشد؛ از سوی دیگر ماموران مالیاتی نیز طوری بررسی می کنند که به نفع سازمان باشد.

وی با اشاره به لایحه اصلاح تغییر مالیات های مستقیم، اظهار داشت: به نظر نمی رسد تفسیر علمی درباره این لایحه صورت گرفته باشد زیرا اساسا خیلی تفاوتی نمی کند که دریافت مالیات از پژوهشگرها پنج یا ده درصد باشد زیرا بار مالی مثبت یا منفی برای دولت ندارد و اساسا پیش از این نیز در بخش های مختلف، پژوهشگرها از پرداخت مالیات معاف بودند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی