گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی: شفاف سازی مالیات ها و کاهش اعمال سلیقه، باعث دوری از آزمون و خطا می شود

کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی گفت: هر چقدر بتوانیم مالیات ها را شفاف تر کنیم و اعمال سلیقه را در آن کاهش دهیم ، هم تکلیف مؤدی و هم تکلیف سازمان مالیاتی مشخص می شود و دیگر شاهد آزمون و خطا نخواهیم بود.

1396/05/02
|
12:00
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع اصلاح قانون مالیات های مستقیم و با حضور دکتر محمد رضا یزدی زاده کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی و دکتر محمد رضا جعفریان مشاور مالیاتی اتاق اصناف تهران و ایران روانه آنتن شد.

دکتر محمد رضا یزدی زاده در آغاز با تصریح بر اینکه پایه های اصلی اقتصاد مقاومتی درآمدهای ریالی و ارزی است، اظهار داشت: این دریافت های ارزی و ریالی باید به گونه ای تنظیم شود که آسیب پذیر نباشد.

وی با تاکید بر اینکه نباید در حوزه مالیات آزمون و خطا کنیم، گفت: وقتی به این موضوع برسیم که هر تغییری در قانون، تغییر در یک سیستم است که می تواند سایر اجزای سیستم را تحت تاثیر قرار دهد، به این نتیجه می رسیم که حتما باید قوانین را در ابتدا در یک فضای آزمایشگاهی اجرا کنیم زیرا برخی مواقع این قوانین منجر به تناقض و بی عدالتی در سیستم می شود.

کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی تصریح داشت: متاسفانه در تمام تغییرات قانونی که داشته ایم، موفق نشده ایم این تفکر سیستماتیک را ببینیم. برخی از اساتید معتقد هستند اگر می خواهیم قوانین مالیات های مستقیم را تغییر دهیم، بهتر است به قانون سال 46 برگردیم و اصلاحات را از آنجا شروع کنیم.

یزدی پیشنهاد داد: هر چقدر بتوانیم مالیات ها را شفاف تر کنیم و امکان اعمال سلیقه را در آن کاهش دهیم و تعریف جامعی از آن ارائه دهیم، هم تکلیف مؤدی و هم تکلیف سازمان مالیاتی مشخص می شود و دیگر شاهد آزمون و خطا نخواهیم بود.

در ادامه دکتر محمدرضا جعفریان به اصل 51 قانونی اساسی اشاره کرد و گفت: در این اصل آمده است هیچ مالیاتی وضع نمی شود مگر بر اساس قانون اما حقیقت آن است که گروه هایی هستند که خارج از این قانون عمل می کنند.

وی به محققین و معافیت مالیاتی ایشان اشاره کرد و بیان داشت: نباید محققین را جدا از بقیه جامعه دانست زیرا این یک تبعیض است. قانون مالیات های مستقیم سال 94 تصویب شد و یک سال بعد هم اجرایی شد؛ این قانون تازه روی کار آمده است پس چرا فرصت اجرا به قانون نمی دهید؟ این سوال را باید از نمایندگان مجلس پرسید.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف تهران و ایران افزود: یک بنگاه اقتصادی که فقط دو کارگر دارد نمی تواند از مالیات معاف شود اما بخش دیگری از جامعه به چه دلیل از مالیات معاف می شوند؟ با همین قوانین و آزمون و خطاها امروز 10 الی 13 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی