گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس مسائل اقتصادی اظهار داشت: بانک ها عامل کاهش رجوع مردم به بورس ها هستند

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه بانک ها عامل کاهش رجوع مردم به بورس ها هستند، ابراز داشت: سود بانک ها 20 درصد اعلام شده است، اما حقیقت آن است که حتی بیشتر از 20 درصد است و این خود عامل مهمی در رکود بورس است.

1396/05/03
|
09:45
|

برنامه "گفتگوی اقتصادی" رادیو گفت وگو با موضوع بازار بورس و با حضور دکتر فرزاد هاشمی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی و دکتر میثم باقری عضو هیئت مدیره کارگزاری بانک مسکن روانه آنتن شد.

دکتر میثم باقری در آغاز به صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت اشاره و تاکید کرد: باید در بورس از ظرفیت این صندوق ها استفاده کنیم. سرمایه گذارها دو دسته هستند؛ بعضی ریسک پذیر و برخی از آنها ریسک گریز هستند و نیاز دارند در شرایطی سرمایه گذاری کنند که سود ثابتی را هر ماه دریافت کنند و وظیفه صندوق ها این است که این کار را برای آنها انجام دهد.

وی افزود: سازمان بورس ضوابطی را گذاشته است که بر اساس آن این صندوق ها باید حتما 30 درصد اوراق با درآمد ثابت را بخرند. این یک گزینه بسیار خوب است زیرا حجم عظیمی از منابع بانکی به هر دلیلی وارد صندوق می شود و بازار سرمایه از مزایای آن استفاده می کند.

عضو هیئت مدیره کارگزاری بانک مسکن با بیان اینکه اوراقی به نام "سخا" وجود دارد که خارج از بورس معامله می شود، عنوان داشت: پیمان کارهایی که از وزارت خانه ها طلب دارند این اوراق را دریافت می کنند؛ نرخی که این چند روز در بازار وجود داشته است "40 درصد به کسر" بر اساس سود سال است. این اوراق ریسک نقدشوندگی دارند یعنی کسی که آن را خریده است نمی تواند به وجه نقد تبدیل کند و برای همین در بازار قیمت پایینی دارد. وقتی این اوراق وارد بورس شود می تواند اوراق آن را تنزیل کند که این مزیت بسیار بزرگی است که بورس در اختیار بازار بانکی می گذارد.
دکتر فرزاد هاشمی در ادامه با بیان اینکه مردم ایران اصولا ریسک گریز هستند، اظهار داشت: اکثر پول ها و سپرده ها و سرمایه ها به جای اینکه در صنعت، کشاورزی و خدمات خرج شود وارد بانک ها می شود.

وی به کشورهای دیگر اشاره کرد و بیان داشت: در برخی از کشورها مانند سوئد و نروژ که بورس هایشان مانند نیویورک فعال نیست، خرید و فروش ها با ریسک بالا صورت می گیرد. به عنوان مثالی سهامی خریداری می شود اما قیمت آن ده برابر کاهش پیدا می کند. با این وجود شاهد آشفتگی در چهره افراد نیستیم ولی در ایران افراد تا مرز سکته می روند! زیرا آن روحیه را ندارند که یک روز برد و یک روز باخت است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بانک ها عامل کاهش رجوع مردم به بورس ها هستند، ابراز داشت: سود بانک ها اعلام شده است 20 درصد است اما حقیقت آن است که حتی بیشتر از 20 درصد است و این خود عامل مهمی در رکود بورس است. در آمارهای رسمی اعلام می کنیم رشد اقتصادی 8 درصد است اما از سوی دیگر نرخ بیکاری نیز بالا است در حالی که هیچ کجای دنیا رشد اقتصادی باعث کاهش بیکاری است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی