گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

قائم مقام مدیرعامل شركت تامین سرمایه بانك ملت: استعداد پر رنگی برای شنیدن اخبار بد در بورس وجود دارد

دکتر علی عالی زاده گفت: با توجه به وضعیت موجود، در بورس استعداد پر رنگی برای شنیدن اخبار بد وجود دارد. در بورس، سهام بانک هایی وجود دارند که هنوز صورت های مالی شان مورد تائید بانک مرکزی قرار نگرفته و نماد این بانک ها در بورس بسته است اما به

1396/05/04
|
10:15
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع فراز و نشیب های بورس و با حضور دکتر علی عالی زاده قائم مقام مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت، دکتر بهنام چاووشی رئیس سابق اداره نهادهای مالی سازمان بورس و دکتر سید فرهنگ حسینی معاون سرمایه گذاری هلدینگ مالی صندق بازنشستگی کشور روانه آنتن شد.

دکتر سید فرهنگ حسینی به مشکلات شرکت هایی که در بازار سرمایه حضور دارند اشاره کرد و گفت: این مشکلات مربوط به قانون تجارت است زیرا این قانون اساسا متعلق به شش دهه پیش است و طی این دوره زمانی که گذشته است، هیچ اصلاح خاصی به لحاظ ساختاری و فرآیندها نداشته است.

معاون سرمایه گذاری هلدینگ مالی صندق بازنشستگی کشور اضافه کرد: قبلا لایحه ای از طرف دولت برای اصلاح قانون تجارت داده بود اما هنوز اقدامی در این حوزه صورت نگرفته در حالی که این نیاز به شدت احساس می شود.

وی ساختار اقتصادی ایران را متکی بر فروش نفت دانست و عنوان داشت: با توجه به ملی بودن صنعت نفت، این صنعت نمی تواند بر بازار سرمایه به صورت مستقیم تاثیر بگذارد و در نتیجه رشد اقتصادی در بخش نفت بر بازار سرمایه اثرگذار نیست. از طرف دیگر ترکیب صنایع در بازار سرمایه به نحوی است که بیش از 75 درصد متکی بر قیمت های جهانی است و به همین دلیل بورس نیز دچار کاهش شده است.

دکتر علی عالی زاده درباره شرایط بازار سرمایه گفت: با توجه به وضعیت موجود، در بورس استعداد پر رنگی برای شنیدن اخبار بد وجود دارد، در حال حاضر در بورس، سهام بانک هایی وجود دارند که صورت های مالی شان هنوز مورد تائید بانک مرکزی قرار نگرفته است و همه به طور عمومی می توانند تشخیص دهند که اتفاقات خوبی در آن بانک ها رخ نداده است.

قائم مقام مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت ادامه داد: در حال حاضر نماد این بانک ها در بورس بسته است اما به محض اینکه نماد آنها باز شود، با توجه به ارزش بالایی که در بورس دارند، شوک منفی بزرگی وارد می کنند.

وی به شرکت های بیمه اشاره داشت و بیان داشت: صورت های مالی در این شرکت ها مفاهیم برآوردی است یعنی ذخایر متعددی گرفته می شود که همه بر اساس برآورد انجام می شود و به همین دلیل بعضی از شرکت های بیمه خیلی خوشبینانه به ذخایر خود نگاه کردند. شاید اگر سخت گیری که در سیستم بانکی وجود دارد، در بخش بیمه نیز پر رنگ شود، شرایط منفی خودش را نشان می دهد و این موضوع در سال قبل اتفاق افتاد زیرا بسیاری از شرکت هایی که پیش بینی سود زیادی داشتند، ضرر بسیار هنگفتی کردند.

دکتر بهنام چاووشی در ادامه بر اصلاح قوانین و مقررات حوزه بازار سرمایه تاکید کرد و بیان داشت: اتفاق مهمی که در یک دهه اخیر افتاد، تصویب قانون اوراق بهادار در سال 84 بود که یک روند خیلی جدیدی را در بازار سرمایه شروع و جایگاه جدیدی پیدا کرد.

رئیس سابق اداره نهادهای مالی سازمان بورس تصریح داشت: آنچه اهمیت دارد این است که تا چه میزان فرآیندهای موجود و قوانین موجود رعایت می شود وگرنه در اینکه قانون نیاز به اصلاح دارد شکی نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی