گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت مدیره صنایع قطعه سازی همگن كشور: برای ارائه الگوی مصرف در واردات نیازمند برنامه ریزی استراتژیکی هستیم

عضو هیئت مدیره صنایع قطعه سازی همگن کشور اظهار داشت: دولت باید در این بخش برنامه ریزی استراتژیکی تعریف کند تا الگوی مصرف را در کشور تعریف کند تا بر اساس این الگو، مواد و کالاهایی که کم داریم را وارد کنیم و آنچه مازاد داریم را صادر کنیم.

1396/05/05
|
10:40
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت وگو با موضوع ضرورت نظارت بر واردات بر اساس نیاز بازار و با حضور علیرضا مناقبی رئیس مجمع واردات و محمدرضا نجفی منش عضو هیئت مدیره صنایع قطعه سازی همگن کشور به روی آنتن رفت.

علیرضا مناقبی با تاکید بر اینکه باید واردکنندگان رسمی و قانونی را ارج نهیم، گفت: اقتصاد و تجارت از چهار بخش تشکیل شده است؛ یک بخش واردات، یک بخش صنعت، یک بخش صادرات و یک بخش نیز خدمات مهندسی است. هر کدام از این پایه ها لغو شود، سه بخش دیگر نیز آسیب می بینند.

وی افزود: یکی از مشکلات حوزه اقتصاد و به ویژه واردات این است که مسائل سیاسی شده است. امروز نیز هر کسی به هر کجایی که می خواهد برسد و هر صندلی که می خواهد تصاحب کند، نخستین کاری که می کند این است که واردات را مخل آسایش مردم می داند زیرا این حربه خوبی برای جلب نظر مردم عامی است که با اقتصاد سر و کار ندارند.

رئیس مجمع واردات با اشاره به اینکه هیچ کشوری در دنیا بدون واردات نیست، اظهار داشت: اساسا اقتصاد نیازی به نظارت ندارد زیرا اقتصاد شفافی که یک زمین بازی متعادل در آن باشد، خود به خود جایگاه خود را درست می کند. اگر تولید خوب با کیفیت خوب و با قیمت مناسب داشته باشیم، هیچ واردکننده ای به خودش اجازه نخواهد داد که آن کالا را بیاورد زیرا واردات بر اساس یک نیاز صورت می گیرد و اگر در جامعه نیازی به کالایی نداشته باشیم، نه آن را تولید و نه آن را وارد می کنیم.

محمدرضا نجفی منش با بیان اینکه کسی با اصل واردات مخالف نیست، اظهار داشت: ایران با 80 میلیون جمعیت، خیل عظیمی از جوانانی دارد که نیازمند کار و اشتغال هستند. از سوی دیگر مجلس در برنامه ششم، دولت را موظف کرده است سالانه 900 هزار شغل ایجاد کند.

وی با ذکر مثالی ادامه داد: تاجر ژاپنی کسی است که مواد اولیه مورد نیاز صنعت ژاپن را وارد می کند و در اختیار صنعتگرها قرار می دهد و کالای ساخته شده صنعتگران را به خارج از کشور می فروشد. تاجری که مواد اولیه صنعت که در کشور نداریم را وارد کند قطعا به کشور خدمت می کند اما مشکل اینجا است که خود تولیدکننده مواد اولیه را وارد می کند در حالی که در بسیاری از کشورها این کار توسط افراد متخصص انجام می شود.

عضو هیئت مدیره صنایع قطعه سازی همگن کشور ادامه داد: در ایران کالایی را در کشور به میزان زیاد تولید می کنیم و در چنین حالتی واردات کالای مشابه نه عقلانی، نه اقتصادی و نه ملی است.
وی به نقش دولت اشاره کرد و بیان داشت: دولت باید در این بخش برنامه ریزی استراتژیکی تعریف کند تا الگوی مصرف را در کشور تعریف کند تا بر اساس این الگو، مواد و کالاهایی که کم داریم را وارد کنیم و آنچه مازاد داریم را صادر کنیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی