گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كارشناس بازار پول و سرمایه: بیشترین تاثیر تغییر واحد پول از ریال به تومان، از بعد روانی است

کارشناس بازار پول و سرمایه با بیان اینکه تغییر واحد پول یا حذف صفر در 50 کشور انجام شده و مسئله شناخته شده ای است، در خصوص تاثیر این موضوع گفت: البته تاثیر این تغییر بیشتر روانی است و می دانیم در مسایل اقتصادی تاثیر روانی اقدامات خیلی مهم

1396/05/11
|
09:44
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی و تبعات اقتصادی گذر از ریال به تومان ، با حضور دکتر همایون دارابی کارشناس بازار پول و سرمایه و دکتر هادی حق شناس استاد دانشگاه و کارشناس ارشد مسایل اقتصادی به روی آنتن رفت.

دکتر هادی حق شناس با اشاره به تعریف پول گفت: در ادبیات اقتصادی می گوییم هر شئی که بتواند سه وظیفه را انجام دهد اسم آن پول است. این سه وظیفه عبارتند از اینکه ابزار مبادله، ابزار سنجش و ابزار ذخیره ارزش باشد.

کارشناس ارشد مسایل اقتصادی در خصوص ضرورت تبدیل ریال به تومان اظهار داشت: همه کشورهایی که تغییر پول را چه به صورت تغییر نام و چه با حذف صفر انجام دادند، اولین دلیل این بود که آنها دچار تورم های چند رقمی شده بودند مثل ونزوئلای فعلی، ترکیه، آرژانتین و دلیل دیگر حذف صفر این بود که برای مبادلات روزانه در حمل پول دچار مشکل بودند.

وی تغییر واحد پول را جزو اولویت های اقتصادی کشور ندانست و تصریح کرد: مردم ایران مشکل حمل پول را ندارند و تورم در کشور ما نهایت دو رقمی بوده است بنابراین مقدماتی که منجر به حذف صفرها یا تغییر واحد پول در کشورهای دیگر شد در اقتصاد ایران نیست. چون چنین شرایطی فراهم نیست لذا تغییر واحد پول یا حذف یک یا چند صفر جزو ضرورت ها نیست.

حق شناس تاکید کرد: تغییر ریال و یا حذف یک صفر به حال مردم سودی ندارد حتی جو روانی هم ندارد. از طرفی عابر بانک ها در میان مردم گسترش پیدا کرده و نیازی به حمل پول نیست از طرفی دولت در برنامه پنج ساله ششم خود را ملزم دانسته تا تورم یک رقمی را تثبیت کند.

وی یکی از تبعات حذف صفر را عدم توجه دولت به تقویت پول ملی دانست و تاکید کرد: دولت باید به فکر افزایش تولید ملی باشد و با تقویت تولید ملی، پول ملی هم تقویت خواهد شد.

این استاد دانشگاه متذکر شد: در اقتصاد ایران واحد پول درشت نداریم در اقتصاد جهان 100 دلاری داریم اگر در نقل و انتقال مشکل داریم دولت می تواند پول درشت چاپ کند.

دکتر همایون دارابی با بیان اینکه تغییر واحد پول یا حذف صفر در 50 کشور انجام شده و مسئله شناخته شده ای است، در خصوص تاثیر این موضوع گفت: البته تاثیر این تغییر بیشتر روانی است و می دانیم در مسایل اقتصادی تاثیر روانی اقدامات خیلی مهم است.

وی در عین حال گفت: این اقدام بانک مرکزی را هرچند لازم می دانم اما کافی نمی دانم و اقدامات بیشتری را می شد انجام داد.

کارشناس بازار پول و سرمایه به تاثیر تغییر پول اشاره و عنوان کرد: در عملیات ضرب سکه تاثیر حذف یک صفر بیشتر روانی است اما در حال حاضر با توجه به عملیات بانکی یا عملیات حسابداری یا عملیات ضرب سکه یا انتشار اسکناس وقتی هزینه ها را در نظر می گیریم متوجه می شویم که این تغییر لازم است.

وی تغییر پول از ریال به تومان را گامی در جهت ثبات اقتصادی برشمرد و گفت: بعد از چند سال که آرامش و ثبات نسبی در اقتصاد ما به وجود آمد این کار گام بعدی رسیدن به ثبات در اقتصاد است که از فضایی که در مورد تورم وجود داشت دور شویم.

دارابی متذکر شد: در مبادله با ارز خارجی می بیندید که یک دلار آمریکا معادل 37 هزار ریال یا 33 هزار ریال و این رقم خیلی بزگ است و به لحاظ روانی و عرف اجتماعی لازم است این کار را بکنیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا از اقتصاددانان برا ی این کار نظر خواهی شده است یا خیر، اظهار داشت: این مطالبه از مدت ها قبل وجود داشته، اعدادی که ما در حسابداری به خصوص در حسابداری بانک ها و نهادهای بزرگ داریم خیلی بزگ بودند و همچنین بحث شمارش پول مطرح بود. از آذرماه که این موضوع مطرح شده مخالفتی وجود ندارد.

وی استفاده از ریال را هزینه بر دانست و گفت: بخاطر اسکناس های کوچکی که داریم و می خواهیم عددهای بزرگی رویش نقش ببندید سالانه حدود 600 میلیون برگ اسکناس از دست می دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی