گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

بیك پور: سیستم پیش فروش مسکن متولی می‌خواهد

کارشناس اقتصاد مسکن اندیشکده اقتصاد مقاومتی با تأکید بر اینکه سیستم پیش فروش باید متولی دقیقی داشته باشد گفت: یک نهاد حاکمیتی به عنوان واسطه و مسلط بر بحث های حقوقی و فنی باید این موضوع را مدیریت کند.

1400/10/25
|
12:14
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، مهندس افشین بیک پور، کارشناس اقتصاد مسکن اندیشکده اقتصاد مقاومتی با برنامه «گفتگوی اقتصادی» درمورد پیش فروش فرصتها و تهدیدها گفتگو کرد.

بیک پور از نبود یک سیاست گذاری جامع و سیستماتیک در بازار مسکن به عنوان یک ضعف اساسی نام برد و گفت: ما در شناسایی متقاضیان مسکن و میزان نیاز آنها به مسکن ضعف و مشکلات زیادی داریم و دلیل اجرایی نشدن قانون پیش فروش مسکن هم دقیقا همین مسئله است.

کارشناس اقتصاد مسکن اندیشکده اقتصاد مقاومتی افزود: روش های استفاده از مسکن در این سالها مبتنی بر روش های حمایتی دولت با حذف قیمت زمین و متمرکز بر دهک های یک تا چهار بوده و دهک های متوسط را شامل نشده است.

بیک پور خاطرنشان کرد: طبق برآوردها اگر سیستم پیش فروش راه اندازی شود مردم می توانند حدود 800 هزار تا یک میلیون واحد مسکونی را توسط خود بازار تهیه کنند که متأسفانه تا به الان توجهی به آن نشده است.

وی افزود: اگرچه پیش فروش در بازار آزاد مسکن ما وجود دارد اما دولت هم نباید خودش را از این فرآیند کنار باشد. دولت باید از همان ابتدای معاملات ساز و کاری را فراهم کند تا سازندگان، مقدار مصالح مورد نیاز را خریداری کرده و محاسبات را با قیمت مقطوع و معامله را به صورت قطعی با پیش خریدار انجام دهند.

کارشناس اقتصاد مسکن اندیشکده اقتصاد مقاومتی تشکیل صندوق های ضمانت با پشتوانه دولتی را در فرآیند پیش خرید پیشنهاد داد و گفت: این صندوق ها باید وام را به سازنده منتقل کنند تا فرآیند پیش خرید شکل بگیرد.

بیک پور با تأکید بر اینکه سیستم پیش فروش باید متولی دقیقی داشته باشد تا مردم اعتماد کنند گفت: یک نهاد حاکمیتی امین به عنوان واسطه و مسلط بر بحث های حقوقی و فنی باید این موضوع را مدیریت کند.

همچنین دکتر صدیف بدری، نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قانون «پیش فروش مسکن» شامل 25 ماده تمامی مراحل فروش را تعیین کرده و آئین نامه اجرایی آن هم مشخص شده گفت: متأسفانه استقبالی از طرف فروشندگان و سازندگان وجود ندارد که شاید ناشی از کم اطلاعی خریداران باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه اتحادیه های املاک و معاملات ملکی موظفند فقط مذاکرات را انجام دهند لذا بحث قانون«پیش فروش مسکن» که نهایتا باید در دفترخانه ثبت اسناد انجام شود آنگونه که باید و شاید اجرایی نمی شود.

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس در مصاحبه با رادیو گفت وگو، لزوم بروزرسانی قانون «پیش فروش مسکن» را یادآورشد و گفت: این قانون یک سری ایرادات دارد که باید رفع شود البته ما هم در اواخر مجلس دهم طرحی تهیه کردیم اما متاسفانه به سرانجام نرسید.

بدری با اظهار اینکه متولی اصلی اجرای قانون پیش فروش مسکن، وزارت راه و شهرسازی است اظهارکرد: قانون موجود با همه ایراداتی که دارد اما باید اجرایی می شد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی